10.03.2023/22:12

Donald Tusk, szef PO: Zakaz handlu w niedziele zamyka małe sklepy a nie "jakieś Lidle"

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami w Rokietnicy mówił m.in. o zakazie handlu w niedziele. Podkreślał, że jest zwolennikiem, by ludzie sami zdecydowali, jak spędzają ten dzień. Czy szef PO będzie chciał znieść zakaz handlu w niedziele?

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich
W ramach Prenumeraty WH Plus także:
 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET
Dodaj komentarz

25 komentarzy

 • żal 15.03.2023

  Jak się tak zastanowić to faktycznie - ta ustawa może być po prostu pod Żabki zrobiona. Ktoś się bardzo postarał i wylobbował to albo znał osobiście kogo trzeba. Czyż nie tak to wygląda?

 • Nickt 14.03.2023

  Nie tylko na Orlenach pracują. Łącznie w niedzielę zasuwa się przynajmniej w 50 różnych zawodach. Także twierdzenie, że ludzie mają wolne niedziele jest absurdem. To głównie urzędnicy mają, a teraz handel. I ciężko pracownikom handlu wytłumaczyć, że skoro ten przepis pozbawia ich pracodawców nawet 20-25% dochodu, to odbije się to wyższymi cenami, większymi stratami towaru (całe kosze wyrzucanej żywności), a także zmniejszoną obsadą w wyniku czego pracownicy może i mają wolne w niedzielę, ale w tygodniu zasuwają ciężej niż mogliby zasuwać. Pomyślcie trochę.

  Chętnych do pracy w niedzielę absolutnie nie brakuje. Można byłoby zatrudnić na weekendy chociażby studentów i byłyby kolejki chętnych. Także jest to sztuczne i absurdalne duszenie koniunktury i wolnego rynku ze stratą dla wszystkich. Nawet skarb państwa na tym traci miliardy bo nie zarabia na akcyzie i vacie w tym dniu. Kompletny bezsens.

  A żabki kwitną w niedzielę. Czyja to jest sprawka? To sobie poczytajcie kto ma udziały w Żabce i wszystko stanie się jasne.

 • KatolikJP2 14.03.2023

  A dlaczego ludzie pracują w niedziele na orlanach ? Też należy się odpoczynek - zatankować można w soboty ! Pisioki zmienić to .

 • Pracownik 13.03.2023

  Do Dość Pisowskiej Propagandy. To może swoje cztery litery urzędasy ruszą i urzedy otworzą w soboty i niedzielę!!! Lenie śmierdzące.

 • pracownik handlu 13.03.2023

  dosć pisowkiej propagandy sam sobie stawaj za ladą w niedziele . nikt sie nie wyrzeknie niedzielnego wypoczynku zwłaszcza ze sklepy masz otwarte przez 6 dni w tygodniu od wczesnego rana do póznych godzin wieczornych .
  ciekawe dlaczego własciciele sklepów sami nie chcą pracować w niedziele przeciez zakaz handlu ich nie dotyczy

 • Maniek 13.03.2023

  Myślę, że w latach 90ych rządzili także ludzie powiązani z dzisiejszą tzw. prawicą i środowisko Pisu, też można oskarżać, że nie bronili polskiego handlu w latach 90ych.

 • dsFsdfSADfasDFAAF 13.03.2023

  handel w niedzielę bez vatu to by była prawdziw arewolucja W TEDY PRZEPISY HANDLOWE RESTRYKCJE BY NIE OBOWIĄZYWAŁY

 • RR 13.03.2023

  Nie jestem wyznawcą jaśnie panującej partii , ale Facet , który za czasów lat 90 + formacje z nim związane + jego koalicjanci : nie zrobił nic aby wygrać w tym kraju "bitwę o handel detaliczny" , teraz opowiada , że broni polskich małych sklepów rodzinnych - śmiechu warte ! ( przez łzy ) . Teraz jest już posprzątane .....

 • wojtek 13.03.2023

  Ustawowy zakaz handlu w niedzielę jest niezgodny z konstytucją i stanowi jawne ograniczenie. Jeśli chodzi o samego pracownika to zapewniam, że znajdzie się wielu chętnych - pomijając np. studentów - którzy przyjdą w ten dzień do pracy zyskując w ten sposób dzień wolny w tygodniu, w którym będą mogli załatwić swoje prywatne sprawy, których nie załatwią w niedzielę. Znam to doskonale z praktyki zanim weszła ta poroniona ustwa. Skupiłbym się raczej na przestrzeganiu 40 godzinnego tygodnia pracy.

 • wojtek 13.03.2023

  Ustawowy zakaz handlu w niedzielę jest niezgodny z konstytucją i stanowi jawne ograniczenie. Jeśli chodzi o samego pracownika to zapewniam, że znajdzie się wielu chętnych - pomijając np. studentów - którzy przyjdą w ten dzień do pracy zyskując w ten sposób dzień wolny w tygodniu, w którym będą mogli załatwić swoje prywatne sprawy, których nie załatwią w niedzielę. Znam to doskonale z praktyki zanim weszła ta poroniona ustwa. Skupiłbym się raczej na przestrzeganiu 40 godzinnego tygodnia pracy.

 • Dość pisowskiej propagandy 13.03.2023

  Pracowniku handlu to może w niedzielę sam kieruj autobusem, tramwajem czy pociągiem, sam gaś pożary, sam się lecz w szpitalu bez personelu medycznego, itp. W niedzielę pracują w Polsce miliony ludzi spoza handlu i co - mają przestać pracować w niedzielę ?

 • Pracownik handlu 12.03.2023

  Skoro klienci niedzielni są tacy pokrzywdzeni to niech stają za lada w niedziele i posmakują przyjemności pracy w niedziele na własnej skorze

 • Jarek 12.03.2023

  Panie Janie niech pan nie mierzy innych swoją miarą

 • Ola 12.03.2023

  Nie rozumiem, dlaczego niektórych tak bardzo oburza niedzielna praca pracowników handlu, ale jakoś nie oburza wcale, że w niedziele pracują lekarze, restauratorzy, pracownicy ferm, policjanci, hotelarze, pracownicy stacji benzynowych itd. Może po prostu trzeba świadomiej wybierać zawód, nie uważacie? Ja też pracowałam w niedziele, a także w święta, Nowy Rok itp. I nie wypłakiwałam się w internecie, jaka mi się krzywda dzieje.

 • Nickt 12.03.2023

  Lubię krytykę pisu, ale nie lubię kłamstw i manipulacji. Paliwo w Polsce ma chyba najniższą cenę w całej Europie. A sklepy to chyba normalne, że są na stacjach? Tylko nie jest normalne, że mamy wielkie halo z wolnymi niedzielami w handlu, a na tych stacjach kwitnie handel i ludzie tyrają od rana do nocy. O tym oczywiście cicho sza. Tu jest sedno sprawy: albo zamykamy wszystko albo nic.

 • Mikołaj 12.03.2023

  A Obajtek w sklepach ORLENu dodatkowo łupi Polaków, Mało już mu paskarskich marż na benzynie i złodziejskich cen prądu.

 • nick 12.03.2023

  to niech pan, który to promuje przyjdzie w niedziele do pracy i obsługuje ludzi... niech da przykład ;)

 • Nickt 11.03.2023

  Odezwał się ten co dbał o Polaków i godną pracę dla nich - za rządów POstkomuny wyjechało z kraju za chlebem aż 6 mln ludzi. Matki żebrały w necie, a milion dzieci było niedożywionych. Tymczasem krezusik haratał w gałę w gabinecie, a potem zwiał z Polski na długie lata.

 • Co to ma być?!? 11.03.2023

  Ten portal to jedna wielka cenzura. Komentarze pojawia się po czasie albo wcale. Jak w jakimś reżimie.

 • bez nicka 11.03.2023

  Panie Janie niech Pan przestanie...a PO to niby co? Takie same łotry. Więc Panie Janie niech Pan przestanie...

 • Cenzura trwa 11.03.2023

  Cenzor jak za komuny. Róbcie tak dalej.

 • Jurek 11.03.2023

  Dzięki zakazowi handlu nam miejszym przedsiębiorstwom zyje się o wiele lepiej. Pracujemy sami. A każdy pracujący w handlu czy to kobieta czy mężczyzna ten dzień poświęca rodzinę. Pan tusk się pomylił. Nie dba o polskie rodziny.

 • Jan 11.03.2023

  Pis to jedne wielkie oszustwo i wielki ciąg aparatczyków pisowskich na publiczną kasę.

 • Wolny handel zdrowe życie 11.03.2023

  Handel powinien funkcjonować w niedzielę, zwłaszcza nowoczesne centra handlowe. Dają okazję dla rodzin, aby móc wspólnie coś robić od zakupów po jedzenie, rozrywkę itd. i dają miejsca pracy dla ludzi. Nie każdy jest informatyk, nie każdy odnajdzie się w ehandlu. A to, że nie ma niedziel dla handlu, przyspiesza i powoduje, że leniwie siedząc w domu ludzie więcej zamawiają z internetu. A w tygodniu każdy szybko tylko wskakuje do tych wszędobylskich Biedronek Lidli itd i zanika różnorodność. Przecież w niedzielę nie musi być czynne do 20 czy 21 ale powiedzmy 9-16. A restauracje i kina dłużej. Niech nie będzie tak, że tylko dyskonty, Żabki, i handel internetowy. Naprawdę wolność ludziom.

 • AW 11.03.2023

  GŁOSUJCIE TYLKO NA LISTĘ OPOZYCJI! Nawet gdy nie przekonują jakiekolwiek argumenty czy cisze wyborcze!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także