29.09.2020/09:51

Zakaz uboju rytualnego uderzy w producentów mięsa

Produkty z uboju rytualnego stanowią 58 proc. eksportu polskiego drobiu. W przypadku wołowiny jest to jedna trzecia eksportu – podaje "Rzeczpospolita" bazując na danych Głównego Inspektoratu Weterynarii.

W ocenie przedstawicieli sektora mięsnego, zakaz uboju rytualnego oznacza falę bankructw, która obciąży też finansujące rolnictwo banki.

Według „Rzeczpospolitej”, mięso z rytualnego uboju trafia przeważnie na rynek unijny, zaś w Polsce ma niewielu konsumentów. Sięgają po nie głównie muzułmanie i Żydzi z powodów religijnych. I choć nadal relatywnie niewiele mięsa halal trafia poza Unię, to producenci uważają, że dziś rynki perspektywiczne są tylko tam.

Więcej w „Rzeczpospolitej”

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • basta 02.10.2020

    Ile drobiu i wolowiny eksportuje Polska i za ile? Konkrety prosze wreszcie podac. Zywnosc rytualna w wielkich panstwach Unii, takich jak Niemcy, Francja stanowi naprawde maly procent ogolnej sprzedazy. W panstwach z duza liczba konsumentow "rytualnych" , sa oni tylko troche nieco bardziej liczni niz tamtejsi.... weganie i wegetarnianie. Owszem, maja swoje muzlulmanskie sklepy lub polki w supermarketach. Dzial miesny jest jak.... dzial z sola w warszawskim supermarkecie. Duzy sklep muzulmanski, na cale miasto, jest wielkosci jednej przecietnej biedronki. Francuscy czy niemieccy muzulmanie w zdecydowanej, PRZYTLACZAJACEJ wiekszosci zaopatruja sie w zwyklych hiperkamretach i dyskontach. Nie kupuja wieprzowiny i tego czego nie jedza. To wszystko.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także