13.04.2017/13:17

Zakupy w niedziele robi prawie 80 proc. Polaków

Podczas gdy w debacie publicznej toczy się dyskusja na temat ograniczenia handlu w niedzielę, Polacy masowo ruszyli do sklepów na wielkanocne zakupy. Badania pokazują, że dzień tygodnia nie ma dla nas większego znaczenia jeśli chodzi o wizytę w sklepach spożywczych. 

Jak wynika z raportu „Shopper’s Perspective 2017” przygotowanego przez Open Research w ostatnim kwartale 2016 r., Polacy kupują artykuły spożywcze w sposób zaplanowany – taką postawę deklaruje aż 78 proc. badanych. 

Jak pokazują badania, polska rodzina przeznaczy na organizację tegorocznych świąt wielkanocnych średnio 400 zł (Barometr Providenta). Eksperci rynku żywności stale odnotowują przyspieszenie sprzedaży i rosnący popyt. Niezmienne pozostaje jednak poszukiwanie towarów atrakcyjnych cenowo i jednocześnie dobrej jakości. 

- W okresie świątecznym Polacy kupują więcej, ale też przykładają większą wagę do jakości zakupionych towarów. Właśnie poprzez wysokiej klasy produkty chcą podkreślić wyjątkowość świątecznego obiadu. Polscy konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, a sieci handlowe coraz lepiej odpowiadają i reagują na ich potrzeby – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Badanie przeprowadzone przez Millward Brown na zlecenie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji potwierdzają, że na niedzielne zakupy decyduje się blisko 4/5 Polaków (79%). Wiedząc, jak ważne dla klientów są świąteczne posiłki w rodzinnym gronie, sieci handlowe na stałe wpisały w kalendarz dodatkową ofertę produktów luksusowych w przystępnych cenach. 

Nie brakuje też promocji, zarówno tych dających natychmiastową korzyść w postaci niższej ceny czy możliwości zakupu dwóch produktów w cenie jednego, jak i ofert długoterminowych, które zgodnie z raportem Open Research rok do roku zyskują na popularności. Według najnowszych danych 39% ankietowanych preferuje korzyści odroczone w czasie, jak choćby zbieranie punktów czy naklejek w celu otrzymania dużej nagrody po kilku wizytach w sklepie.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Suylwek 10.05.2017

  Tyle szumu wokół tej ustawy, a wystarczyłoby poprawić kilka zapisów, które zaszkodzą polskim małym sklepom. Markety niech sobie będą zamknięte.
  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/?pv=7

 • karoliek 07.05.2017

  Robię popcorn i czekam aż Bruksela da po łapach pisowi, że taką durną i niedopracowaną ustawę chcą wprowadzać, będzie się działo

 • bartek 01.05.2017

  500 tys. Osób może i podpisało listę poparcia, ale ile z nich czytało ten projekt? Jakby czytali, to by zauważyli jego absurdy i na pewno nie podpisali

 • Mars 13.04.2017

  A za rok co, zakaz handlu w sobotę wprowadzą? Albo np. codziennie po 22, bo grzeczne dzieci wtedy już śpią? Absurd

 • franczyzowiec 13.04.2017

  Dzięki franczyzie małe sklepy jeszcze w ogóle istnieją, więc niech rząd im nie dokopuje tą ustawą

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.