07.09.2018/10:09

Zarządzanie kategorią wędlin: Cena i jakość to nie wszystko

Aktualnie w sklepie mięsnym ważną grupę stanowią kiełbasy suche, kabanosy i przekąski. Często eksponujemy je na ladach w specjalnych stojakach, koszach i skrzyneczkach. Zalecane temperatury przechowywania pozwalają na liczne możliwości prezentacji poza ladą chłodniczą. Taka ekspozycja stanowi podstawę nowoczesnego stoiska mięsno-wędliniarskiego – mówi Małgorzata Gosa, dyrektor ds. administracyjnych sieci sklepów Olewnik.

Z kolei w ladzie Małgorzata Gosa stawia na następujący podział: wędzonki, w tym szynki, polędwice i boczki, dalej kiełbasy cienkie, parówki, wędliny podrobowe, dojrzewające i wreszcie kanapkowe. - Niezmiernie istotne jest, aby pamiętać o zachowaniu wyraźnych granic między tymi grupami – akcentuje ekspertka. I dodaje: - Mając na uwadze oczekiwania naszych klientów, wyróżniamy produkty: bez dodatku fosforanów, bez dodatku glutaminianu monosodowego, bez konserwantów, bez laktozy, bez glutenu czy z obniżoną zawartością soli. - W dobrym sklepie nie może zabraknąć również batoników mięsnych i pasztetów wegetariańskich, które odzwierciedlają potrzeby klientów podążających za najnowszymi trendami żywieniowymi – zaznacza Gosa.

Katarzyna Frączek, menadżer ds. sklepów własnych firmy Dobrowolscy również podkreśla, że wyedukowany klient staje się coraz bardziej wymagający. - Sklepy muszą cały czas walczyć i uatrakcyjniać swoją ofertę. Coraz częściej klienci wybierają produkty najwyższej jakości, czytając przy tym etykiety. Chcą wiedzieć co jedzą i od jakiego producenta – tłumaczy nasza rozmówczyni. - Jest to tym ważniejsze, że oprócz produktów premium, w sklepach bardzo ważne są obecnie wyroby lokalne i regionalne – dodaje. Polacy najczęściej kupują wędliny w specjalistycznych sklepach mięsno-wędliniarskich i w sklepach ogólnospożywczych. Ich udział w rynku jest na porównywalnym poziomie - ok. 23 proc. - Sprzedaż wędlin charakteryzuje się mocną sezonowością. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór asortymentu, choćby w okresie grillowym czy świątecznym – komentuje Frączek.

Świeżość i wysoka jakość wędlin oraz ich atrakcyjna cena są dość oczywistymi wyznacznikami dobrze prowadzonego stoiska mięsnego. Krzysztof Kaźmierczak, ekspert rynku mięsa podkreśla jednak, że pełny sukces można osiągnąć wyłącznie przy współudziale profesjonalnego personelu, który zapewni odpowiedni sposób obsługi, będzie umiał korzystnie wpływać na decyzje konsumenckie, a co za tym idzie – na wielkość koszyka zakupowego. - Znaczenia stoiska mięsno wędliniarskiego dla funkcjonowania sklepu spożywczego nie można przecenić. Z jednej strony polski konsument preferuje zakup świeżych niekonfekcjonowanych wędlin i mięsa, z drugiej strony wybór miejsca zakupu towarów tej kategorii asortymentowej jest wynikiem przyzwyczajenia. Klient przychodząc po sprawdzone wyroby przy okazji na pewno zdecyduje się także na zakup produktów z innych grup asortymentowych – podsumowuje ekspert.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • konker 06.02.2019

    Ciekawy artykuł :) Myślę, że wielu da do myślenia. Ja w ogóle ostatnimi czasy nie przepadam za wędlinami dostępnymi w sklepach i myślę o wyrobie ich na własną rękę. Udało mi się znaleźć takie sklepy jak (treść niezgodna z regulaminem usunięta przez moderatora) , gdzie można kupić niezbędne akcesoria do ich wyrobu.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.