23.08.2017/12:40

Znamy szczegóły decyzji Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego!

Nieprzypadkowa konstrukcja

W czerwcowej decyzji Komisja odniosła się także do szeregu innych argumentów podnoszonych przez polskie władze. Przykładowo, Warszawa twierdziła, że wspomniany już system odniesienia (kluczowy w analizie, czy podatek handlowy jest zgodny z prawem UE) powinien zostać ograniczony do przedsiębiorstw o miesięcznych obrotach powyżej 17 mln zł. KE na taką interpretację się nie zgodziła, stwierdzając, że kwota wolna w wysokości 17 mln zł dotyczy wszystkich przedsiębiorstw prowadzących handel detaliczny, bez względu na ich przychody. Komisja za część systemu odniesienia nie uznała również progresywnej struktury stawek podatkowych określonej w ustawie.

Komisja doszła do wniosku, że nie jest w stanie określić jednej stawki referencyjnej podatku handlowego, ponieważ każde przedsiębiorstwo płaciłoby inną średnią efektywną stawkę tego podatku (wynika to z zastosowanej progresji). Jak czytamy w decyzji KE, również Polska nie podała Brukseli "żadnej konkretnej stawki jako stawki referencyjnej czy >>normalnej<<". Ponadto Warszawa nie wyjaśniła, "jakie szczególne okoliczności" miałyby uzasadniać wyższą stawkę podatku dla podmiotów o wyższych przychodach.

- W rezultacie można powiedzieć, że progresywna struktura stawek podatkowych wprowadzona na mocy ustawy została specjalnie stworzona po to, aby dawać przewagę małym przedsiębiorstwom nad większymi poprzez stosowanie odmiennych stawek podatkowych - uznała KE. Komisja zwraca też uwagę na fakt, iż firmy o wyższych przychodach, do których zastosowanie miałaby najwyższa efektywna średnia stawka opodatkowania, "często są przedsiębiorstwami z kapitałem zagranicznym".

Bruksela uznała ponadto, że "dyskryminujące różnicowanie przedsiębiorstw na podstawie ich wielkości", wynikające z zastosowanej w ustawie progresji, "stwarza korzyści dla przedsiębiorstw działających w modelu franczyzy lub niezależnie (np. w formie spółki cywilnej) w porównaniu z przedsiębiorstwami działającymi w modelu holdingowym".

W decyzji z 30 czerwca Bruksela zauważa też - cytując dane ujawnione na jesieni ubiegłego roku na portalu wiadomoscihandlowe.pl - że za wrzesień 2016 r. (pierwszy miesiąc, w którym miał obowiązywać podatek handlowy) przedsiębiorcy złożyli 109 deklaracji podatkowych. Tymczasem z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w naszym kraju działa aż 200 tys. przedsiębiorstw handlu detalicznego. - Znaczna większość przedsiębiorstw działających w podsektorze spożywczym sektora handlu detalicznego w Polsce znajduje się zatem poniżej progu ustanowionego [w ustawie - red.] i nie płaci podatku od sprzedaży detalicznej - tłumaczy Bruksela.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Cc 24.08.2017

    A na pewno zgodne jest zasilanie potężnymi zastrzykami kasy po raz kolejny Grupy Schwarz- Lidlow i Kauflandow , na pewno zgodne były wszelkie opłaty za wejścia, haracze itp. kołchoz broni swoich interesów w polskiej kolonii i będzie wszystkie podatki blokował

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.