REKLAMAOKI drukarnia - baner główny grudzień_styczeń 2018/2019
Na zdj. sklep sieci Stokrotka

Na zdj. sklep sieci Stokrotka (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Wokół akwizycji firmy Emperia - właściciela sieci Stokrotka - przez litewską Maxima Grupe, do której należą sklepy Aldik, pojawiły się problemy. Eurocash - jako akcjonariusz spółki - zakwestionował uchwałę, która była warunkiem do przeprowadzenia wezwania.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Jak tłumaczy Jan Domański, dyrektor ds. relacji inwestorskich i przejęć w grupie Eurocash, firma nie zgadza się na wprowadzone w grudniu 2017 roku zmiany w statucie Emperii. Ich wprowadzenie było jednym z warunków do przejęcia przez Maxima Grupe udziałów w Emperii. Podczas głosowania został m.in. zaprotokołowany sprzeciw reprezentanta Eurocashu.

- Nie zgadzamy się, ze zmianami w statucie Emperii, gdyż pogarszają one obecną sytuację akcjonariuszy - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Jan Domański.

Chodzi o zmieniony 20 grudnia art. 6 ust. e statutu Emperii. - Jeśli w wyniku wezwania Maxima nabędzie ponad 50 proc. kapitału zakładowego, Maxima nie będzie zobowiązana do odkupu pozostałych akcji, co jest obecnie zagwarantowane w statucie - tłumaczy Jan Domański. - Umowa inwestycyjna, jaką Emperia i główni akcjonariusze zawarli z Maxima, wbrew nazwie nie zobowiązuje Maxima do żadnych inwestycji w Emperię. W praktyce umowa ta tylko i wyłącznie chroni interes Maxima w procesie przejęcia kontroli na Emperią, bez dania tej spółce nic w zamian - dodaje dyrektor w Eurocash.

Jak komentuje Urszula Skałecka, specjalista ds. relacji inwestorskich Emperii, firma nie zgadza się z opinią Eurocashu. - Dotychczas nie wpłynęły do nas żadne sygnały dotyczące niezadowolenia akcjonariuszy mniejszościowych z uchwalonej zmiany, poza zastrzeżeniem Eurocash, który jest naszym konkurentem rynkowym. Warto podkreślić, że na grudniowym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy ponad 98 proc. głosów poparło zmianę statutu - mówi Skałecka.

Jednocześnie przedstawicielka Emperii zapewnia, że decyzja warszawskiego sądu zabezpieczająca roszczenie Eurocashu w żaden sposób nie wpłynie na wezwanie ogłoszone przez Maxima Grupe. - Warunkiem w wezwaniu było przegłosowanie uchwały dotyczącej zmiany statutu i ten warunek się już zrealizował. Decyzja sądu o zabezpieczeniu roszczenia przez Eurocash w postaci wstrzymania wykonania uchwały nie wpływa zatem w żaden sposób na przebieg wezwania. Zarząd Emperia Holding podjął decyzję o zaskarżeniu tego orzeczenia do sądu - tłumaczy Skałecka w odpowiedzi na pytania portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Udziały Eurocashu w Emperii oficjalnie nie są znane. Wiadomo jedynie, że lider rynku hurtowego w Polsce nie posiada więcej, niż 200 tys. głosów na WZA. To oznacza, że udział Eurocashu w akcjonariacie jest znacznie niższy, niż 5 proc.

Umowa inwestycyjna zawarta pomiędzy Maxima Grupe a Emperia przewiduje sytuację, w której jeden z warunków zawieszających nie zostałby spełniony. - Wzywający, jako podmiot nabywający Akcje, zastrzegł sobie prawo do podjęcia decyzji o nabyciu Akcji objętych zapisami, pomimo nieziszczenia się jednego lub więcej warunków wskazanych powyżej - brzmi umowa.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Światowid 1 ponad rok temu

  W tagach pod artykułem podajecie "Aldi"; prawidłowo powinno być "Aldik"...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony