REKLAMAMLEKOVITA - Wypasione 2020 - Baner Główny (01-10.06.2020)
prawo

prawo (fot. Pixabay CC0)

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny miał wydać decyzję w sprawie wysokości podatku żywności sprzedawanej na wynos. Wyrok jednak nie zapadł, a sąd zdecydował się zasięgnąć opinii Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. Sąd miał zdecydować, czy służby skarbowe słusznie domagają się podwyższonego z 5 do 8 proc. VAT. Ma to związek ze sprawą jednego z franczyzobiorców sieci McDonald’s.

Sprawa stała się głośna, gdy 24 czerwca 2016 roku minister finansów wydał ogólną interpretację podatkową, z której wynikało, że posiłki na wynos powinny być objęte 8-procentowym VAT-em. Problem w tym, że fiskus domaga się też zwrotu różnicy za okres, gdy pobierany był VAT w wysokości 5 proc. i to mimo tego, że wcześniej wydawał indywidualne interpretacje części przedsiębiorców. Chodzi o kwoty idące w miliony złotych i uderzające w wielu franczyzobiorców sieci.

NSA nie zdecydowała się wydać wyroku, bo planuje wcześniej wyjaśnić to, jak odpowiednio interpretować europejską dyrektywę o VAT w kwestii traktowania usług restauracyjnych. Jak informuje gazeta, chodzi o ustalenie niezbędnych elementów usługi restauracyjnej, takich jak zapewnienie stolika czy obsługi kelnerskiej i czym taka obsługa różni się od zwykłej sprzedaży żywności. Zdaniem sąd pozwoli to na ustalenie, kto właściwie stosował przepisy, podatnik czy administracja skarbowa.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony