REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

(fot. wiadomoscihandlowe.pl, zdjęcie ilustracyjne)

Strona 2 z 2
REKLAMA

Alkohol zakazany

Jakkolwiek towary niealkoholowe nie zostały objęte przez prawodawcę wyraźnym zakazem sprzedaży „na kreskę”, to już sam alkohol, owszem. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprost przewidziała taki zakaz, w art. 15 ust. 1 pkt 3. Zgodnie z tym przepisem, „zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na kredyt lub pod zastaw.”. Niewątpliwie sprzedaż „na kreskę”, jest sprzedażą „na kredyt”.

W przypadku np. zatrzymania dokumentu, np. dowodu osobistego do czasu zapłaty (co zresztą samo w sobie legalne nie jest), jest to również sprzedaż „pod zastaw”. Taka praktyka rodzi poważne konsekwencje, głównie w postaci utraty zezwolenia na „sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży”. Co więcej, cofnięcie zezwolenia przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta w takiej sytuacji jest obligatoryjne.

Sprzedaż alkoholu „na zeszyt” obarczona jest zatem sporym ryzykiem. Przedsiębiorca nie tylko naraża się na odpowiedzialność karną skarbową, ale również na utratę zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, a jak się można domyślać, większość tego rodzaju sprzedaży w małych osiedlowych, czy wiejskich sklepikach, dotyczy właśnie wyrobów z tzw. „procentami”.
Inne branże

Nie należy jednak zapominać, że problem nie dotyczy wyłącznie sprzedawców w sklepach spożywczych czy spożywczo-przemysłowych. W ten sposób nierzadko działa też branża usługowa, jak np. mechanika samochodowa, czy usługi remontowe. Warto zatem znać konsekwencje swoich działań, żeby później nie usłyszeć, że nieznajomość prawa szkodzi.

Autor: Robert Nogacki, radca prawny, Kancelaria Prawna Skarbiec

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony