17.09.2025 / 14:34
StoryEditor

Reselekt i OK Operator będą współpracować. Podpisali umowę bilateralną dotyczącą m.in. zasad rozliczeń

Reselekt i OK Operator rozpoczynają współpracę

Firmy Reselekt – Operator Systemu Kaucyjnego oraz OK Operator Kaucyjny zawarły umowę bilateralną, która reguluje zasady współpracy między nimi. Dokument obejmuje między innymi mechanizm rozliczeń finansowych nazywany clearing fee oraz zasady wzajemnych obowiązków operatorów wynikających z przepisów prawa.

Z artykułu dowiesz się:

  • Współpraca operatorów systemu kaucyjnego
  • Czym zajmuje się firma Reselekt?
  • Czym zajmuje się OK Operator Kaucyjny?
Podpisane porozumienie ma istotne znaczenie dla realizacji wymogu ogólnopolskiego zasięgu działania systemu kaucyjnego. Każdy operator, zgodnie z rozporządzeniem, musi zapewnić możliwość zwrotu opakowań po napojach w punktach zlokalizowanych na terenie całej Polski. Współpraca pomiędzy Reselekt i OK Operatorem uzupełnia własne sieci zbiórki i gwarantuje, że konsumenci, niezależnie od miejsca zamieszkania, będą mogli łatwo oddać opakowania do recyklingu.

- Budujemy system, który musi działać sprawnie i przejrzyście w skali całego kraju. Dlatego współpraca operatorów jest fundamentem powodzenia systemu kaucyjnego. Umowa z OK Operatorem pokazuje, że potrafimy działać wspólnie w trosce o środowisko i wygodę konsumentów – powiedziała Agata Juzyk, prezeska zarządu Reselekt SA.

Współpraca operatorów systemu kaucyjnego

Tomasz Suligowski, prezes zarządu OK Operator Kaucyjny, dodaje: - Do skutecznego działania systemu kaucyjnego kluczowa jest współpraca operatorów – zarówno poprzez umowę międzyoperatorską, jak i umowy bilateralne, które precyzują zasady rozliczeń i współpracy. To kolejny krok, by system ruszył sprawnie od 1 października. Dla OK Operatora to już kolejna umowa. Operatorzy, podpisując umowy dwustronne, udowadniają, jak ważne jest dla nich, aby system ruszył, był funkcjonalny, bezpieczny oraz przyjazny dla konsumentów. I tak właśnie jest dziś w przypadku OK Operatora i Reselekt – podkreśla.

Podpisanie porozumienia wpisuje się w szerszy proces tworzenia ram operacyjnych dla systemu kaucyjnego w Polsce. Reselekt, jako operator wywodzący się z grupy Eneris, podkreśla, że jednym z kluczowych elementów jego misji jest partnerska współpraca w branży oraz konsekwentne budowanie zaufania wśród uczestników rynku.

Czym zajmuje się firma Reselekt?

Reselekt SA to ogólnopolski Operator Systemu Kaucyjnego należący do grupy Eneris – największej polskiej firmy zajmującej się gospodarką odpadami. Reselekt korzysta z wieloletniego doświadczenia Eneris w zbiórce, transporcie i recyklingu surowców, dysponując rozbudowaną flotą, centrami logistycznymi i własnymi instalacjami do doczyszczania i sortowania odpadów.

Spółka oferuje elastyczne rozwiązania dla handlu i producentów oferując rozwiązania zarówno dla małych sklepów jak i największych sieci zapewniając przy tym system wspierający rozliczenie kaucji i kompleksową obsługę logistyczną na terenie całego kraju. Celem Reselekt jest stworzenie efektywnego i przyjaznego środowisku systemu kaucyjnego, który realnie wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym i realizację celów ESG.

Czym zajmuje się OK Operator Kaucyjny?

OK Operator Kaucyjny SA to jedyny w Polsce operator systemu kaucyjnego reprezentujący wszystkie kluczowe grupy interesariuszy – producentów napojów, sieci handlowe oraz sektor gospodarki odpadami. Spółka działa w modelu not-for-profit, opartym na partnerstwie dużych podmiotów rynkowych posiadających zaplecze logistyczne oraz doświadczenie w gospodarce o obiegu zamkniętym.

System budowany przez OK Operator Kaucyjny SA opiera się na nowoczesnej logistyce, odpowiedzialnym zarządzaniu surowcami oraz pełnej przejrzystości finansowej i operacyjnej. Kluczowym założeniem modelu jest jego dostępność – rozwiązanie pozostaje otwarte dla wszystkich uczestników rynku, niezależnie od skali działalności czy wybranego sposobu zbiórki. Fundamentem działania jest międzynarodowe doświadczenie zdobywane przez dekady w krajach z rozwiniętymi systemami oraz wiedza płynąca z wielomiesięcznych testów prowadzonych na rynku polskim.

 

 

12.06.2026 / 12:13
StoryEditor
Biedronka otwiera sklep w pałacu. Krakowski rynek ma nową delikatesową "wizytówkę"
12.06.2026 r. sieć Biedronka ponownie otworzyła swój flagowy sklep w Pałacu Spiskim (fot. mat. prasowe)

W piątek 12 czerwca 2026 roku sieć Biedronka ponownie otworzyła swój flagowy sklep w Pałacu Spiskim na krakowskim Rynku Głównym. Placówka zyskała odnowione historyczne wnętrze z zabytkową drewnianą zabudową oraz nowoczesne rozwiązania handlowe dla wygody klientów. Modernizacja tego punktu handlowego pokazuje, jak połączyć ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego z bieżącym rozwojem nowoczesnego biznesu detalicznego.

W artykule przeczytasz:

  • Nowe oblicze sieci Biedronka w Krakowie
  • Pałac Spiski łączy tradycję z nowoczesnością
  • Strategia sieci Biedronka wobec zabytków

Nowe oblicz...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 96% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

22.06.2026 / 15:18
StoryEditor
Lewiatan rośnie w siłę. Ponad 18 miliardów złotych obrotu w 2025 roku
PSH Lewiatan osiągnęł w 2025 roku 18,14 mld zł obrotu (fot. Shutterstock)

Polska Sieć Handlowa Lewiatan wygenerowała w 2025 roku dokładnie 18 137 364 026,29 zł obrotu detalicznego. Pomimo silnej rywalizacji cenowej na rynku FMCG i presji kosztowej, ta polska sieć franczyzowa otworzyła w ubiegłym roku 279 nowych sklepów. Dynamiczny rozwój struktur przełożył się na wzrost zatrudnienia do poziomu 28 883 osób oraz potwierdził stabilną strukturę akcjonariatu Lewiatan Holding, w którym kluczowe role odgrywają Eurocash oraz silne spółki regionalne.

Rok 2025 przyniósł rynkowi FMCG w Polsce stopniową stabilizację inflacji, jednak przedsiębiorcy wciąż mierzyli się z silną presją kosztową oraz umiarkowanym tempem odbudowy kons...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 96% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

25. czerwiec 2026 08:17