06.11.2023 / 09:33
StoryEditor

Nie tylko Facebook, Instagram czy TikTok. Gdzie jeszcze warto promować swoją markę?

Komunikacja na platformach społecznościowych jest dla większości marek jednym z głównych elementów strategii. Może ona przybierać różne formy – od aktywnego prowadzenia kont i publikacji treści do skupienia się wyłącznie na płatnych reklamach. Wybieramy te serwisy społecznościowe, które mają największą ilość zaangażowanych użytkowników, czyli Facebook, Instagram, Youtube oraz TikTok. Czy to jedyne miejsca w mediach społecznościowych gdzie marka może prowadzić skuteczną komunikację? – na to pytanie odpowiada Artur Roguski, Digital Content&Innovation Manager z agencji Focus Nation.

Prowadząc komunikację na największych serwisach społecznościowych musimy być gotowi na dużą konkurencję. Każdy walczy o uwagę ich użytkowników. I nie mówimy tutaj wyłącznie o naszej bezpośredniej konkurencji. Naszymi największymi rywalami tak na dobrą sprawę są przeciętni użytkownicy. To oni produkują najwięcej treści, które są preferowane przez algorytmy i pokazują się na feedach konsumentów, czyli naszych potencjalnych klientów. Dlatego czasami warto rozszerzyć swoją komunikację w social media o nowe platformy. Takie, które może nie są bardzo zasięgowe, ale nie są też aż tak zatłoczone.

Kto przypina, ten wygrywa

Pierwszą platformą dla większości kategorii marek, o którą warto poszerzyć komunikacje jest Pinterest. W Polsce korzysta z niego każdego miesiąca ponad 6 milionów internautów, więc całkiem pokaźna grupa osób. To co charakteryzuje tę platformę to sposób w jaki użytkownicy z niej korzystają. Najczęściej robią to ze świadomą intencją, którą jest inspiracja. Szukają produktów z konkretnych kategorii i co najważniejsze – są skłonni do ich zakupu.

Pomimo, że z Facebooka w Polsce korzysta cztery razy, a z TikToka dwa razy więcej użytkowników, to marek, które są na Pintereście jest niewiele. Kolejnym argumentem za tym, żeby być aktywnym na tej platformie jest fakt, że prawdopodobnie Twoje produkty i tak już tam są. Zwłaszcza jeśli Twoja marka jest z kategorii szeroko pojętego life stylu, mody czy designu. Wszystko za sprawą użytkowników, którzy przypinają do tablic na swoich profilach zdjęcia i wideo, pokazujące różne produkty.

W wielu przypadkach nie musisz tworzyć dużego wolumenu nowych treści na Pinteresta. Śmiało możesz skorzystać z tych, które wykorzystujesz na innych platformach. Musisz jednak pamiętać, że Pinterest opiera się na ładnych, estetycznych zdjęciach oraz dokładnemu opisaniu każdego z nich łącznie z hashtagami. Przykładem takich działań jest niedawno założone przez Focus Nation konto dla marki Krosno. Zdjęcia z kilku sesji zdjęciowych, które wspólnie realizowaliśmy dostały nowe życie i dzięki koncie na Pinterest przez długi czas będą inspirowały użytkowników oraz zachęcały do zakupów.

Niewykorzystany potencjał LinkedIna

Nazywany „biznesowym Facebookiem” LinkedIn ma ponad 4,4 miliona użytkowników w Polsce. I to nie byle jakich użytkowników, bo zazwyczaj są to osoby z wyższym wykształceniem oraz dobrze zarabiający. Idealni klienci między innymi dla dóbr luksusowych. Oczywiście prowadzenie komunikacji na tej platformie jest wymagające, potrzeba dużego wyczucia, otwartości i transparentności. Również marka powinna być przedstawiona w odpowiednim kontekście (na przykład jako narzędzie do rozwoju osobistego). Podobnie jak w przypadku Pinteresta marki bardzo rzadko pojawiają się na tej platformie, więc Twoje działania mają ciągle szansę zaskoczyć odbiorców.

Dlaczego nad X (dawniej Twitter) trzeba się poważniej zastanowić?

Z jednej strony X ma dwa razy więcej użytkowników niż LinkedIn. Z drugiej ta platforma ma bardzo niepewną przyszłość. Dość powiedzieć, że przez regulacje Unii Europejskiej Elon Musk zastaniawia się, czy X nie wycofać z Europy. Znając charakter tego ekscentrycznego miliardera może się to zdarzyć dosłownie z dnia na dzień. X jest również serwisem, na którym jest dużo kłótni, fake newsów czy zażartych dyskusji politycznych, społecznych i ekonomicznych. Ten niezbyt pozytywny kontekst może być problemem.

Wszystko to sprawia, że komunikacja na X jest wymagająca, ale przy odrobinie kreatywności może być bardzo skuteczna. Świetnie nadaje się do real time marketingu, który realizujemy między innymi przez odpowiadanie na publikacje najbardziej popularnych kont. Nawet początkujące konto może zyskać kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń celną, zabawną odpowiedzią mieszczącą się zaledwie w stu lub dwustu znakach. Takiej możliwości nie daje, żadna inna platforma społecznościowa.

Serwisów społecznościowych, specjalistycznych for internetowych czy kanałów (np. platforma Discord) są tysiące. Warto poświęcić czas na wyszukanie tych, które tematycznie są zbieżne z naszą marką i spróbować również na nich. Może nie dotrzesz do milionów odbiorców, ale Twój przekaz będzie miał większą siłę przebicia.

FOCUS NATION

polska agencja reklamowa 360, która od ponad 20 lat dostarcza swoim Klientom rozwiązania z efektem WOW. Blisko 50-osobowy zespół pracuje dla topowych, polskich i międzynarodowych marek, m.in. Brown-Forman, Mastercard, Krosno Glass, INGKA Centres, Bank BNP Paribas, Dell Technologies, PZU… Focus Nation stawia na partnerskie relacje oraz długoterminową i kompleksową współpracę, traktując Klientów indywidualnie, by kompleksowo wspierać realizację ich celów.

10. grudzień 2023 04:20