05.08.2016/11:20

600 zł kary za sprzedaż przeterminowanej żywności

Do kontrolowania żywności w sklepie uprawnieni są przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Handlowej. Ich wizyta, w przypadku wykrycia nieprawidłowości, może skończyć się mandatem karnym.

Zgodnie z art. 52 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia „Środki spożywcze oznakowane datą minimalnej trwałości lub terminem przydatności do spożycia mogą znajdować się w obrocie do tej daty lub terminu”. Za wprowadzanie do obrotu żywności po upływie tej daty lub terminu może zostać nałożona kara grzywny w drodze mandatu karnego do 600 zł. Ponadto, jeżeli przedsiębiorca wprowadza do obrotu środki spożywcze po upływie ich terminu przydatności do spożycia o znacznej wartości, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

- Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej jest zobowiązana do przestrzegania przepisów prawa Wspólnotowego. Zgodnie z nimi żywność znajdująca się w obrocie nie może być niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji ponosi właściciel zakładu będący podmiotem działającym na rynku spożywczym. Za wycofywanie żywności niezgodnej z wymogami w zakresie bezpieczeństwa żywności odpowiedzialny jest również przedsiębiorca, czyli podmiot działający na rynku spożywczym – wyjaśnia Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zaznacza, że jeśli detalista uważa lub ma podstawy sądzić, że sprzedawany produkt nie jest zgodny z wymogami w zakresie bezpieczeństwa żywności, ma obowiązek rozpocząć postępowanie w celu wycofania go z rynku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.