15.03.2019/12:33

„Afera mięsna” nie zatrzyma rozwoju polskiego sektora wołowiny

Kryzys wizerunkowy, który wybuchł w polskim sektorze wołowiny pod koniec stycznia br., doprowadził do przejściowego spadku cen skupu bydła. Obecnie sytuacja się stabilizuje i ceny szybko zbliżają się do poziomów z początku stycznia br. – raport Credit Agricole.

Autorzy najnowszej edycji raportu AGROmapa są zdania, że szybka stabilizacja rynku wołowiny stanowi wsparcie dla oceny, zgodnie z którą kryzys wizerunkowy nie zatrzyma obserwowanego w ostatnich latach dynamicznego rozwoju polskiego sektora wołowiny wspieranego przez silny popyt zagraniczny. W konsekwencji oczekują oni, że ceny skupu bydła pozostaną w kolejnych kwartałach na wysokich na tle historycznym poziomach.

– W okresie I-XI 2018 r. wartość polskiego eksportu wołowiny – żywca, mięsa oraz przetworów – zwiększyła się o 5,8 proc. r/r wobec wzrostu o 19,1 proc. w analogicznym okresie 2017 r. Odnotowano także silny wzrost udziału krajów pozaunijnych (przede wszystkim Turcji) w strukturze polskiego eksportu wołowiny. Cena skupu żywca wołowego wyniosła w styczniu 6,60 zł/kg (+0,3 proc. r/r). W tym samym czasie cena pasz dla bydła wyniosła 1,60 zł/kg (-1,7 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w styczniu na poziomie 4,13 wobec 4,05 przed rokiem, sygnalizując poprawę opłacalności w ujęciu rocznym. Po uwzględnieniu sytuacji na światowym i krajowym rynku wołowiny, a także wzorca sezonowości prognozujemy, że cena skupu żywca wołowego w Polsce na koniec 2019 r. wyniesie ok. 6,60 zł/kg oraz 6,55 zł/kg na koniec 2020 r. – czytamy w raporcie.

Źródło: Credit Agricole, AGROmapa, Wiosna 2019

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Arek 25.06.2019

    Jak widać po 2 miesiącach ten artykuł był zbyt optymistyczny .
    Dzisiaj można spekulować ilu hodowców zbankrutuje.
    Mimo iż nie ponoszą odpowiedzialności to zapłacą w pierwszej kolejności rolnicy.
    Później zeżnie czy zakłady produkujące maszyny i urządzenia na potrzeby hodowców..

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.