15.06.2016/10:56

Alfred Bujara: pracownicy sklepów nie chcą pracować w niedziele (wideo)

Trudne warunki pracy i niedostateczne wynagrodzenie to główne powody, które zniechęcają pracowników branży spożywczej do pracy w niedziele – twierdzi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

– O tym, że supermarkety oszczędzają na pracownikach, mówimy nie od wczoraj, ale od wielu lat.  Wieloletnie praktyki wykorzystywania pracowników przez duże sieci spożywcze doprowadziły do tego, iż obecnie mają one spore problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Markety okryły się złą sławą jako pracodawcy, a ich sytuację dodatkowo pogarsza spadające bezrobocie oraz kryzys demograficzny – mówi Bujara.

Podczas IX Kongresu Handlu i Dystrybucji 2016 przewodniczący sekcji handlowej „S” wyraził jednak nadzieję na poprawę tej trudnej dla pracowników sytuacji. – Z powodów, które wymieniłem wcześniej, uważam, iż pracodawcy zaczną w końcu z nami rozmawiać. W warunkach kryzysu na rynku pracy supermarkety nie mogą już dowolnie dyktować warunków. Muszą zasiąść do stołu negocjacyjnego – argumentuje Bujara.

– Chcemy wspólnie ustalać nowe standardy pracy na poziomie ogólnokrajowym, bez potrzeby staczania batalii w każdym jednym zakładzie. Tak jest to załatwiane praktycznie w całej Europie, nie tylko w krajach tzw. starej Unii, ale również w Czechach, czy krajach południowych - zaznacza Bujara.   

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.