03.09.2020/16:03

Allegro deklaruje współpracę z UOKiK-iem. Urząd podejrzewa nieprawidłowości w rozliczaniu prowizji

Allegro wydało oświadczenie w sprawie postępowania, jakie wszczął prezes UOKiK po licznych skargach sprzedawców na sposób rozliczania przez serwis prowizji od sprzedaży. Urząd sprawdzi, czy mogło dojść do naruszenia przepisów antymonopolowych.

- W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

Allegro podaje, że traktuje zgodność z przepisami prawa bardzo poważnie, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji. Serwis jednocześnie dodaje, że będzie w dalszym ciągu w pełni współpracować z UOKIK, udostępniając niezbędne informacje i dokumenty. - Jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszej działalności – podano w oświadczeniu.

Spółka podkreśla, że od ponad 20 lat odgrywa ważną rolę w budowaniu polskiej gospodarki cyfrowej. - Wspieramy rozwój małych i średnich firm, pozwalając im docierać z ofertą do klientów z całego kraju. Obecnie na Allegro działa 117 tysięcy firm prowadzących sprzedaż do 20 milionów klientów, którzy co miesiąc odwiedzają platformę – tłumaczy Allegro.

Firma wymienia również szereg usług, z których mogą korzystać sprzedawcy, m.in.: Allegro Smart!, płatności i raty online.

- W 2019 roku zainwestowaliśmy 700 milionów złotych a w 2020 planujemy przeznaczyć łącznie 1 miliard złotych, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie zakupowe klientom, a sprzedawcom doskonałe warunki do rozwijania działalności. Polacy coraz chętniej kupują w internecie, dzięki temu biznes naszych partnerów i Allegro rośnie, jednocześnie opłaty netto pobierane od sprzedawców po uwzględnieniu inwestycji w relacji do obrotów spadają. Nasze inwestycje sprawiają, że Allegro jest efektywnym i atrakcyjnym kanałem sprzedaży, dlatego coraz więcej firm rozpoczyna działalność na naszej platformie. W pierwszej połowie 2020 roku liczba sprzedawców na Allegro wzrosła o 20 tys. a wszyscy sprzedawcy wystawili na Allegro 30 mln więcej ofert – wymienia Allegro.

Powodzenie naszej firmy zależy w dużej mierze od powodzenia przedsiębiorców, którzy sprzedają na naszej platformie oraz od zadowolenia klientów. Zmiany w naszych regulaminach, zwłaszcza dotyczące zmian opłat czy wprowadzenia nowych programów - takich jak Allegro Smart! - są poprzedzone wnikliwą analizą całego otoczenia biznesowego, a ich celem jest zawsze budowanie sprawiedliwego ekosystemu dla konsumentów, sprzedawców i platformy Allegro.

Właśnie ze sposobem rozliczeń z Allegro nie zgadza się wielu sprzedawców. Z negatywnymi reakcjami spotkało się naliczanie prowizji od sprzedaży łącznie z kosztami przesyłki. UOKiK przyjrzy się również sposobowi rozliczania zwrotów prowizji w przypadku, kiedy transakcja nie została zawarta.

W komunikacie UOKiK-u pojawia się wątek planów Allegro związanych z debiutem akcji spółki na giełdzie. Tomasz Chróstny powiedział, że ten aspekt sprawdzi urząd.

- Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji – stwierdził prezes UOKiK.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Rik 05.09.2020

    Allegro,to oszukańcza firma która zdominowała rynek.Wreszcie mamy porządny UOKiK,który działa ,Allegro wyrabia co chce ,opłaty strasznie wysokie ,prowizje sa zabierane mimo ,ze klient np ,zrezygnował ,masakra,ja już po wielu latach prawie zrezygnowałem ze współpracy z nimi....

  • Byly klient 04.09.2020

    Beznadziejny portal, Wykorzystuje monopolistyczną pozycje na rynku. Bezczelni, nie reagują na reklamacje.

  • sprzedawca na allegro 04.09.2020

    Allegro to nic innego jak tylko ban.. zło... Niestety kupujący nie wiedzą jakie prowizje pobiera ta firma od sprzedających i tak klikają - kup teraz , kup teraz - do mnie wystarczy zadzwonić i daję cenę 10 % nizsza niż na allegro . Mam nadzieję , że przyjdą czasy kiedy to firma zniknie z rynku a pozostanie po niej pył i wspomnienia ... Pisanie o allegro smart jako udogodnieniu dla sprzedających - śmiech na sali ...oczywiście za wszystko płaci klient / sprzedawca - ta firma za NIC !!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także