01.06.2018/13:00

Allegro z planem podboju rynku e-grocery w Polsce

Allegro szykuje się do ostrej walki o udziały w rynku sprzedaży żywności przez internet. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, 4 czerwca pracę w grupie rozpocznie Jacek Palec, dotychczas prezes bdsklep.pl, jednego z największych graczy w Polsce w segmencie sprzedaży żywności online. Palec w nowej firmie obejmie stanowisko dyrektora obszaru e-groceries.

- Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam - powiedział Jacek Palec, odsyłając nas do biura prasowego Allegro. Dyrektor komunikacji korporacyjnej Allegro Paweł Klimiuk potwierdził natomiast, że prezes bdsklep.pl faktycznie dołączy w czerwcu do "zespołu komercyjnego" polskiego giganta e-commerce.

Z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że zatrudnienie Jacka Palca to sygnał, że zmienia się strategia Allegro w zakresie rozwoju w obszarze e-grocery. Prezes Allegro Przemysław Budkowski podkreślał w przeszłości, że sprzedaż żywności przez internet jest działalnością trudną i z niskimi marżami. Choć pod jego wodzą Allegro uruchomiło na swojej platformie dział Supermarket, to jednak kategoria żywności nie była traktowana w firmie priorytetowo.

Jednak Budkowski prezesem Allegro pozostanie tylko do końca lipca. Wraz z początkiem sierpnia stery w firmie przejmie Francois Nuyts, ostatnio wiceprezes i dyrektor zarządzający Amazona w Hiszpanii i Włoszech, wcześniej pracujący także w angielskim i francuskim oddziale tej firmy. Doświadczenie Amazona w sprzedaży żywności jest ogromne. Do amerykańskiej firmy należy 18 proc. rynku e-grocery w USA. Spółka sprzedaje żywność poprzez swoją główną platformę Amazon.com, ale także w ramach usług AmazonFresh i Prime Now. Jakby tego było mało, w ubiegłym roku Amazon za 13,7 mld dolarów przejął dużą amerykańską sieć stacjonarnych supermarketów spożywczych Whole Foods.

Jak wynika z naszych ustaleń, właściciele Allegro (konsorcjum funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners) liczą na to, że zanim wyjdą z inwestycji, firma zdecydowanie wzmocni swoją pozycję na rynku e-grocery w Polsce. Oczekiwaniom tym muszą sprostać sprowadzeni do spółki Francois Nuyts i Jacek Palec (tego drugiego formalnie zrekrutował jeszcze Przemysław Budkowski).

- Od dłuższego już czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie naszych klientów produktami markowymi, w tym także typowymi produktami CPG (Consumer Packaged Goods - red.) - tłumaczy Paweł Klimiuk. - Bazując na szeregu udanych akcji komercyjnych, które przeprowadziliśmy w ostatnich miesiącach z wiodącymi markami FMCG, będziemy rozwijać obszar CPG w Allegro - dodaje rzecznik prasowy Allegro.

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, najbliższe plany Allegro nie zakładają całkowicie nowego projektu e-grocery, lecz przebudowę działu Allegro Supermarket. Aktualnie można w nim znaleźć dziesiątki tysięcy produktów, ale zwykle sprzedawanych w dużych opakowaniach zbiorczych (np. 1 kg, cała zgrzewka wody, albo pełna paleta jakiegoś artykułu). Wybrane przez klienta produkty tylko w teorii wkładane są do jednego e-koszyka; w praktyce wyroby od każdego sprzedawcy wysyłane są oddzielnie, przez co przesyłki nie dochodzą do klienta tego samego dnia, a koszty dostawy płaci się kilkukrotnie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.