12.12.2016/10:40

Bakoma szykuje się do wejścia w alkohole?

Spółka Bakoma, producent galanterii mlecznej, zarejestrowała w Urzędzie Patentowym znak słowno-graficzno-przestrzenny Kazimierz Wielki Gloria Magna wódka, znaki słowno-graficzne Waligóra i Pułaski oraz znak słowny Horyzont - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Spółka oficjalnie zaprzecza jednak, jakoby wchodziła w kategorię alkoholi.

Wszystkie wymienione znaki oznaczono w klasyfikacji nicejskiej numerem 33, co wskazuje na to, że chodzi o alkohole. Marki Waligóra, Kazimierz Wielki Gloria Magna wódka oznaczono jako "alkohole wysokoprocentowe, gotowe napoje alkoholowe i wódki". W przypadku marki Pułaski, dodano jeszcze kategorie "likiery i brandy". Najszerzej sklasyfikowano markę Horyzont - Bakoma zarejestrowała ją jako "napoje alkoholowe z wyjątkiem piwa, gotowe napoje alkoholowe, aperitify, koktajle, wódki, likiery, brandy oraz wina.

Próbowaliśmy skontaktować się z Bakomą, aby ustalić, czy firma rzeczywiście planuje wejście w kategorię alkoholi - na co może wskazywać rejestracja wspomnianych znaków towarowych. Na pytania przesłane 2 grudnia do biura prasowego Bakomy (dotyczące m.in. ewentualnych poczynionych inwestycji oraz daty trafienia pierwszych wyrobów alkoholowych do sprzedaży w sklepach) nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Tydzień później udało nam się porozmawiać z Bogumiłem Kłosem, radcą prawnym Bakomy, który przedstawił się także jako pracownik biura prasowego. Zaprzeczył on informacjom, jakoby firma wchodziła w produkcję alkoholi. Powiedział nam też, iż podprodukcja nie zostanie zlecona innym podmiotom.

Kłos, zapytany bezpośrednio o to, czy produkty pod takimi markami jak Pułaski, Horyzont czy Kazimierz Wielki trafią do sprzedaży w sklepach w 2017 r. odpowiedział, iż "nie posiada takiej wiedzy". Więcej informacji nie uzyskaliśmy, gdyż przedstawiciel Bakomy powoływał się na tajemnicę przedsiębiorstwa.

Jeśli Bakoma faktycznie zdecyduje się na wejście w rynek alkoholi - czy to przez produkcję, czy przez zlecanie podprodukcji innym firmom - będzie to już kolejna kategoria, na której podbój ruszy imperium spożywcze Zbigniewa Komorowskiego. Marka Bakoma, dawniej kojarzona z jogurtami, w ostatnim czasie pojawiła się na batonikach oraz na sokach NFC. Do właściciela Bakomy należą jeszcze Polskie Młyny (producent m.in. Mąki Szymanowskiej) i Komagra (olej rzepakowy).

Po prawej: Kazimierz Wielki Gloria Magna wódka (fot. Urząd Patentowy RP, zgłoszenie ujawnione).

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • tomi 29.06.2017

  I znowu Grudzień wąsa zamoczył...Biedna Bakoma:(

 • Placebo 17.03.2017

  Grudzień ogarnie temat. Ekipa czeka i szczeka. Pół roku i brand zniknie z rynku tak jak w przypadku BB

 • Gloger 29.01.2017

  Podobno ma to robić "Latający Cyrk Monty Grudnia", który już nie jednego producenta poważnie na kasę skubnął...

 • danon 15.12.2016

  Ciekawe...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.