07.09.2017/15:06

Biedronka największą siecią handlową w Europie Centralnej i Wschodniej

Firma Coface opublikowała ranking 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. W pierwszej setce zestawienia znalazło się niemal 20 sieci handlowych głównie z Polski, ale także Rumunii, Czech, Słowacji, czy Litwy. Największym operatorem detalicznym w regionie jest spółka Jeronimo Martins Polska, do której należy sieć sklepów Biedronka. JMP jest także czwartą co do wielkości firmą w regionie.

Należy dodać, że właściciel sieci Biedronka awansował o jedną pozycję w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia, było to możliwe dzięki obrotom, które wyniosły w 2016 r. 9,78 mld euro (42,673 mld zł).

– W 2016 r. w Biedronce koncentrowaliśmy się mocno na zwiększeniu saysfakcji naszych klientów – inwestowaliśmy w rozwój oferty produktowej i unowocześnienie sklepów. Dzięki temu każdego dnia zakupy w Biedronkach robiło niemal 4 miliony klientów, których zaufanie jest dla nas najważniejsze – skomentował Maciej Łukowski, dyrektor finansowy Jeronimo Martins Polska S.A.

Wśród polskich firm spółka JMP zajęła się na 2. miejscu, za PKN Orlen. Firma jest także jedynym przedstawicielem sektora handlowego w pierwszej dziesiątce tegorocznego rankingu.

Na 12 miejscu rankingu uplasowała się firma dystrybucyjna Eurocash (4,811 mld euro), a trzecie  miejsce zajęła sieć Tesco Polska (2,719 mld euro). Należy jednak zaznaczyć, że w zestawieniu brakuje pełnych danych finansowych spółki Lidl Polska, która w 2016 r. wygenerowała ok. 3,3 mld euro (ok. 13,5 mld zł). Na kolejnych miejscach uplasowały się m.in. Maxima Grupe, Metro AG, Lewiatan Holding, Auchan Polska, Kaufland Polska, Kaufland Czechy, Kaufland Rumunia, Tesco Węgry, Carrefour Polska, Tesco Czechy, Rossmann Polska, Maxima Grupe, Castorama Polska, ITM Polska, Tesco Słowacja, czy Żabka Polska.

W kontekście sprzedaży detalicznej warto zwrócić uwagę, że potężnymi graczami na tym rynku są także koncerny paliwowe, takie jak PKN Orlen, Lotos, MOL, BP, Shell, czy Circle K, które zarządzają potężną siecią sklepów detalicznych na stacjach paliw.

W 2016 roku 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej, ujętych w rankingu TOP 500 CEE, wygenerowało obroty na poziomie 580 miliardów euro. Przedsiębiorstwa te odnotowały spadek obrotów i zysku netto, ale znacznie zwiększyły zatrudnienie. Po raz pierwszy sektor motoryzacyjny wyprzedził sektor paliwowo-chemiczny i stał się najsilniejszą branżą w zestawieniu. Tak brzmią główne wnioski z kolejnego, corocznego badania TOP 500 CEE, przeprowadzonego przez Grupę Coface. W Polsce lista 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej, odzwierciedlająca rozwój sytuacji w całym regionie, prezentowana jest już po raz dwunasty.

Po dużym wzroście PKB w 2015 roku, sięgającym 3,5 proc., który był najwyższym poziomem po kryzysie, w 2016 roku średni wzrost gospodarczy w Europie Środkowo-Wschodniej spadł do 2,9 proc. Gospodarki regionu korzystały dzięki poprawie sytuacji na rynku pracy, charakteryzującej się niższą stopą bezrobocia i wzrostem płac.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • bronsky 03.10.2017

  z czego się cieszyć skoro małe sieci detaliczne upadają

 • Rozbawiony 09.09.2017

  a to ci dopiero burak....he he he

 • Wdzięczne biedrony 08.09.2017

  Dziękujemy jacyś.

 • My z Wrześni 07.09.2017

  Dziękujemy konkurencyjnemu związkowi za uznanie. Jesteśmy zachwyceni. Cóż nie da się ukryć ale jesteśmy najlepsi.

 • Jacyś 07.09.2017

  Dzięki supcio pracowników jak WIELKI PAn. Brawo Września.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.