12.12.2019/11:05

Branża handlowa nie płaci na czas. Wzrosła wartość przeterminowanych faktur

W trzecim kwartale branża handlowa zwiększyła swoje nieuregulowane zobowiązania o 2,9 proc., czyli o 209 mln zł - a to statystyka, która uwzględnia jedynie płatności przeterminowane powyżej 30 dni. Handel wisi biznesowym partnerom już prawie 7,4 mld zł - wynika z danych Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej.

W zestawieniu sektorów z największymi zaległościami między handlem, a budownictwem (5,1 mld zł) znajduje się przemysł z kwotą 5,4 mld zł. Udział firm z opóźnionymi płatnościami pozostał na takim samym poziomie jak kwartał wcześniej i wynosi 6,2 proc. W przypadku samego handlu jest to 5,7-procentowy udział.

W trzecim kwartale zaległości handlu powiększyły się akurat w mniejszym stopniu niż we wcześniejszych miesiącach tego roku jednak, dziewięciomiesięczny bilans sektora wypada blado. W ciągu trzech kwartałów nieopłacone na czas kredyty i zobowiązania wobec partnerów biznesowych wzrosły o ponad 930 mln zł. To najwyższa suma wśród wszystkich sektorów, wyjątkowo wysoka jest też dynamika przyrostu – 14,4 proc. Jeśli chodzi o duże sektory, to podobną dynamikę zmian w okresie 9 miesięcy ma jeszcze tylko transport 14,6 proc.

– Problem zaczyna się w małych sklepach, które nie dają rady w starciu z silną konkurencją sklepów dużych, sieciowych oraz zrzeszonych. W efekcie, mają problemy z regulowaniem swoich zobowiązań hurtowniom, a te z kolei swoim dostawcom czyli producentom towarów i m.in. artykułów spożywczych. Nie pomagają tu także niedziele wolne od handlu. Z przeprowadzonych na nasze zlecenie badań wynika, że część osób wydaje z tego powodu mniej pieniędzy w sklepach, więcej przeznacza natomiast na wyjścia do kina czy do restauracji – komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Zaprezentowane zestawienie bierze pod uwagę dłużników zgłoszonych do BIG InfoMonitor (firmę można wpisać po 30 dniach od terminu płatności przy zaległości na kwotę min. 500 zł) oraz firmowe kredyty z BIK, przeterminowane o 30 dni, przy opóźnionej kwocie wynoszącej co najmniej 500 zł. Wyliczając udział niesolidnych dłużników w danym sektorze, uwzględnione zostały przedsiębiorstwa działające, zawieszone oraz zamknięte.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • 1234 12.12.2019

    A jak bieda nie płaci po 90 dniach to ok - małych zawsze można przycisnąć :D

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.