08.04.2021/19:09

Branża horeca może mieć problem z podatkiem cukrowym

O problemie donosi serwis money.pl, który zauważa, że wiele przedsiębiorstw z branży hotelarskiej i restauracyjnej ma problem z ustaleniem wysokości podatku cukrowego. 

Jak przypomina serwis money.pl, podatkiem objęte są wszystkie słodkie napoje. Jej wysokość oblicza się w oparciu o ilość cukru dodanego do produktu, zaś opłatę ponosi producent. Dotyczy t także małych producentów, którzy sprzedają w lokalach gastronomicznych np. kompoty czy lemoniady.

Kłopot w tym, że wielu hotelarzy czy restauratorów nie zdaje sobie z tego sprawy lekceważąc przepisy podatkowe. 

Money.pl informuje, że już kilka tysięcy punktów gastronomicznych powinno złożyć informację CUK-1 za styczeń i luty 2021 r., a tego nie uczyniło. Za nieuiszczenie opłaty w terminie przewidziana jest zaś sankcja w postaci dodatkowej 50-proc. opłaty. 

Opłata cukrowa czyli w rzeczywistości podatek  od napojów słodzonych obowiązuje od 1 stycznia 2021 i spoczywa na producentach/importerach. Opłata ta podzielona jest na część stałą i zmienną. Część stała to 50 groszy na litr napoju z cukrem i/lub słodzikiem, dodatek 10 gr za litr napoju z zawartością kofeiny/tauryny.

Część zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej jego zawartości 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Wyznaczony został górny limit opłaty, który wynosi 1,20 zł za litr napoju.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także