25.04.2017/09:31

Brytyjczycy „skąpią się we krwi” w związku z umową handlową z USA – ostrzega komisarz europejski

Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Komisji Europejskiej Phil Hogan ostrzega, że podczas negocjacji odrębnej umowy handlowej z USA Brytyjczyków czeka „krwawa łaźnia” (bloodbath). Komisarz wyszydził też plany premier Theresy May, która chce zawierać umowy handlowe z poszczególnymi krajami świata, jako fantazjowanie o nowym Imperium Brytyjskim 2.0.

Podczas wystąpienia na konferencji „brexitowej” w Dublinie Hogan zasugerował brytyjskiemu ministrowi handlu Liamowi Foxowi, że przestawianie się na import taniej żywności amerykańskiej już teraz prowadzi do obniżenia standardów i grozi rewoltą ze strony konsumentów.

Zdaniem urzędnika unijnego argument, że Amerykanie od lat jedzą wołowinę z hormonami i chlorowane kurczaki, a są zdrowi i nie ma co robić w tej sprawie zamieszania, nie spotka się ze zrozumieniem brytyjskiej opinii publicznej. „Czy pędzone hormonami mięso i chlorowany drób na półkach brytyjskich supermarketów spotkają się z miłym przyjęciem farmerów i konsumentów? Bardzo w to wątpię. W tej kwestii może się polać krew” – dosadnie ujął rzecz Hogan.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Irlandzkie Stowarzyszenie Farmerów komisarz przekonywał, że dzięki sile negocjacyjnej Unii jej partnerzy handlowi będą się musieli dostosować do unijnych standardów jakości żywności, a nie odwrotnie. Wątpliwe jest natomiast, czy Wielka Brytania sama będzie w stanie wynegocjować zachowanie równie wysokich standardów. Jego zdaniem jest to założenie oparte na nieco fantastycznej koncepcji Imperium 2.0, jednak w praktyce okaże się, że jeśli Wielka Brytania będzie chciała negocjować osobne umowy z poszczególnymi krajami, będzie zmuszona do licznych ustępstw.

Phil Hogan wyraził też nadzieję, że po czerwcowych wyborach pozycja premier May umocni się na tyle, by mogła stanowczo zareagować na niektóre „głosy lunatyków z prawicy” i doprowadzić do tego, by Wielka Brytania pozostała członkiem Europejskiej Unii Celnej.

Źródło: Komisja Europejska

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.