18.06.2019/11:20

Carrefour i Biedronka wśród założycieli Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego

17 czerwca 2019 r. nastąpiło uroczyste podpisanie Deklaracji przystąpienia do Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (PKZOP). Wśród 12 Członków Założycieli znalazły się firmy Carrefour Polska oraz Jeronimo Martins Polska – właściciel sieci Biedronka.

Polska stanowi dużą siłę napędową konsumpcji oleju palmowego w Unii Europejskiej. Głównym celem koalicji jest osiągnięcie poziomu 100 proc. zrównoważonego oleju palmowego wykorzystywanego w kraju najpóźniej do 2023 roku. Badania pokazują, że bojkot oleju palmowego i szukanie zamienników nie mają uzasadnienia. Nie bojkotujmy – certyfikujmy.

Z raportu firmy Frost & Sullivan, przygotowanego na zlecenie Fundacji WWF Polska, wynika, że średnia roczna konsumpcja oleju palmowego w Polsce w przeliczeniu na jednostkę̨ PKB w 2017 roku wyniosła 711 kg. Średnia w UE wynosi 381 kg. Od 2004 roku import oleju palmowego do Polski wzrósł o 150 proc. Zastąpienie oleju palmowego rodzimymi olejami - rzepakowym czy słonecznikowym oznaczałoby mniejsze szkody dla różnorodności biologicznej na świecie, ale przy obecnym popycie na produkty zawierające oleje roślinne nie ma wystarczającej powierzchni do ich uprawiania. Potrzebowalibyśmy cztery razy więcej terenów pod uprawy. Co więcej, całkowite zastąpienie oleju palmowego w Polsce innym olejem roślinnym wiązałoby się ze zwiększonymi emisjami dwutlenku węgla.

– Bojkot jednego rodzaju oleju nie ma sensu, bo spowodowałoby to przeniesienie problemu w inną część świata. Działania rządów i organizacji pozarządowych powinny się skupić na zmniejszaniu konsumpcji wszystkich olejów, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych, a także na nakładaniu na producentów obowiązku korzystania z oleju z certyfikowanych źródeł (RSPO) – mówi Ewa Chodkiewicz z WWF Polska.

Uroczyste podpisanie Deklaracji przystąpienia do PKZOP Członków Założycieli, reprezentujących firmy z branży spożywczej, kosmetycznej, chemicznej odbyło się 17 czerwca 2019 r. PKZOP uznała certyfikację RSPO (Roundtable for Sustainable Palm Oil), czyli Okrągłego Stołu ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego za najlepszą obecnie istniejącą certyfikację na rynku, która gwarantuje zrównoważony charakter upraw i wiarygodne kryteria środowiskowe.

PKZOP chce doprowadzić do zaprzestania wylesiania i dalszej degradacji środowiska, do której doprowadza ekstensywne rolnictwo. Plantacje, którym przyznaje się certyfikat RSPO nie doprowadzają do wylesiania, a co za tym idzie do utraty siedlisk dzikich zwierząt. Jednocześnie gwarantują godne warunki pracy dla lokalnych społeczności.

PKZOP jest niezależną koalicją, która ma jasno określone cele i strategię działania wraz z planem długoterminowym. Jest nim osiągnięcie celu strategicznego 100 proc. zrównoważonego oleju palmowego w Polsce najpóźniej do 2023 roku. Kluczowe w realizacji celów będzie szerokie spektrum oddziaływania PKZOP poprzez włączenie różnych grup interesariuszy, w tym przedstawicieli świata nauki, organizacji branżowych, jednostek certyfikujących, organizacji pozarządowych oraz rządu.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Nie kupuję 29.07.2019

    Konsumpcja oleju palmowego rośnie bo producenci wciskają to dziadostwo gdzie się da . Co roztropniejsi klienci czytają skład produktów i nie kupują tych z olejem palmowym , ale tych mądrzejszych jest niestety za mało...

  • tołdi 21.06.2019

    "Całkowita rezygnacja z oleju palmowego, czy próba zastąpienia go innymi olejami, jest nieuzasadniona ekonomicznie, ale też środowiskowo". Nieekonomicznie to logiczne, bo przecież koalicjanci dużo stracą, gdy olej palmowy zostanie wyeliminowany i zastąpiony droższymi tłuszczami roślinnymi. Całe to zrównoważenie polega na tym aby tanio wyprodukować, dużo zarobić. Ciekawe jest to, że całe to towarzystwo pominęło najważniejszy aspekt, mianowicie zdrowotny, nikt przecież nie będzie mówił o szkodliwości oleju palmowego, bo przecież zdrowie konsumentów jest tutaj najmniej istotne.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.