08.07.2019/12:25

Czy rosnące ceny w sklepach zmuszą pracodawców do podnoszenia wynagrodzeń?

W ostatnich tygodniach w mediach często omawiana jest tematyka szybko – w percepcji konsumentów – rosnących cen w Polsce. Temat odczuwanych przez gospodarstwa domowe podwyżek cen został również poruszony w czasie ubiegłotygodniowej konferencji RPP. Zdaniem prezesa NBP nie stanowią one zagrożenia dla stabilności cen i nie wymagają reakcji ze strony banku centralnego. Warto jednak trochę głębiej przeanalizować wpływ inflacji na dynamikę wynagrodzeń.

Analitycy Credit Agricole Bank Polska przeanalizowali, to w jaki sposób odnotowany w ostatnich miesiącach wzrost inflacji oddziaływał w kierunku nasilenia oczekiwań inflacyjnych Polaków i zwiększenia presji na wzrost wynagrodzeń.  

Zgodnie z badaniami NBP, oczekiwania inflacyjne polskich konsumentów kształtowane są w dominującym stopniu pod wpływem bieżącej inflacji. Na ich oczekiwania w niewielkim stopniu oddziałuje natomiast cel inflacyjny banku centralnego. Ponadto, badania sugerują, iż dominującym czynnikiem, który wpływa na oczekiwania inflacyjne jest tempo zmian cen najczęściej kupowanych towarów przez gospodarstwa domowe (np. żywności), a nie inflacja ogółem.

„Takie uwarunkowania – jak wskazują eksperci - znajdują odzwierciedlenie w obecnej sytuacji cenowej. Inflacja ogółem kształtuje się na umiarkowanym poziomie. W czerwcu osiągnęła ona poziom 2,6 proc. r/r, a więc zbliżony do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. ± 1 pkt. proc.). Z kolei percepcja gospodarstw domowych w zakresie procesów cenowych jest obecnie kształtowana głównie przez szybki wzrost cen żywności (5,7 proc. r/r w czerwcu), a w szczególności niektórych jej reprezentantów, np. cen warzyw (22,6 proc. r/r w maju) czy cen wieprzowiny (12,1 proc. r/r).”

Jak wskazują analitycy w warunkach obserwowanego obecnie niskiego bezrobocia pracownicy mogą wywierać presję płacową (żądanie podwyżek) na pracodawcę w reakcji na rosnące ceny.

Biorąc pod uwagę, że od stycznia br. inflacja ogółem zwiększyła się prawie o 2 pkt. proc., a roczna dynamika cen żywności w analogicznym okresie wzrosła prawie o 5 pkt. proc., eksperci Credit Agricole Bank Polska zbadali, czy wzrost cen konsumpcyjnych (żywności i paliw, które stanowią ok. 30 proc. wydatków polskich konsumentów) przyczynił się do szybszego wzrostu nominalnych wynagrodzeń.

Wyniki analiz potwierdziły – ich zdaniem - statystycznie istotny, dodatni wpływ dynamiki cen żywności i paliw na tempo wzrostu płac w przetwórstwie przemysłowym. Wzrost rocznego wskaźnika inflacji paliw i żywności o 1 pkt. proc. oddziałuje w kierunku wzrostu dynamiki wynagrodzeń o 0,3 pkt. proc. Oznacza to, że w okresie styczeń – czerwiec br. trend wzrostu płac w przetwórstwie przemysłowym, mierzony ich wygładzoną roczną dynamiką, zwiększył się o ok. 1,1 pp. wyłącznie na skutek nasilenia oczekiwań inflacyjnych.

Eksperci CABP prognozują wzrost dynamiki wynagrodzeń w przetwórstwie. „Prognozujemy, że do końca br. ze względu na wciąż wysoką dynamikę cen żywności oraz stabilizację dynamiki cen paliw i wydajności w przetwórstwie (jednoczesne spowolnienie wzrostu zatrudnienia i produkcji) przeciętne tempo wzrostu nominalnych wynagrodzeń w przetwórstwie będzie kształtowało się w przedziale 7,2-7,8 proc. r/r. W 2020 r. wraz z wygasaniem szoków podbijających dynamikę cen żywności oraz spowolnieniem wzrostu wydajności w przetwórstwie, dynamika wynagrodzeń obniży się do średniorocznie 7,1 proc. wobec 7,5 proc. w 2019 r.”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.