09.01.2017/12:07

Dariusz Kalinowski, prezes Emperia Holding i sieci Stokrotka - pełny wywiad

O przyspieszeniu rozwoju sieci Stokrotka poprzez franczyzę, efektach programu Rodzina 500+, podatku handlowym oraz zakazie handlu w niedziele portal wiadomoscihandlowe.pl rozmawiał z Dariuszem Kalinowskim, prezesem Emperia Holding oraz sieci sklepów Stokrotka.

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w Polsce wprowadzony zostanie - w takiej czy innej formie - zakaz handlu w niedziele. Jakie w pana ocenie będą jego efekty? Kto najbardziej na tym zakazie straci?

Bardzo wiele zależy od tego, jak ustawa będzie  wyglądała w finalnej postaci. Zakładam, że sprzedaż detaliczna artykułów spożywczych nie ucierpi istotnie na takim zakazie. Jednak w zależności od ostatecznego kształtu takiej regulacji, mogłyby nastąpić pewne przetasowania w udziałach rynkowych poszczególnych formatów i tym samym poszczególnych sieci detalicznych. Jednak uważam, że zakaz handlu w niedzielę musi skutkować zmniejszeniem ilości pracowników, którzy znaleźli zatrudnienie w tym sektorze.

Gdyby zakaz objął tylko duże sklepy kanału nowoczesnego, zwolnieni pracownicy mogliby znaleźć zatrudnienie w mniejszych placówkach. Coraz częściej słychać narzekania detalistów, że brak im ludzi do pracy.
Problem polega na tym, że niewielu pracowników  nowoczesnych sieci chciałoby zamienić pracodawcę na małego prywatnego przedsiębiorcę. Pracownicy cenią w tych sieciach bezpieczeństwo zatrudnienia, standardy BHP, rygorystyczne przestrzeganie kodeksu pracy, płacowe jak i pozapłacowe elementy wynagrodzenia. Pamiętajmy o tym, że w sklepach w zdecydowanej większości zatrudnione są kobiety, dla których wymienione aspekty związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem pracy mają szczególne znaczenie. Raczej do incydentów należą przypadki, w których pracownicy dużych sieci detalicznych zmieniają miejsce pracy na rzecz małych, prywatnych sklepów, w których można spotkać bardziej „elastyczne” podejście do tych kluczowych kwestii pracowniczych. Faktycznie, coraz większa część detalistów mówi o problemach związanych z zatrudnieniem odpowiedniej jakości i ilości pracowników, ale wydaje mi się, że zakaz handlu w niedzielę nie jest rozwiązaniem. Chyba w niczyim interesie nie jest rozwiązywanie tego problemu poprzez zwiększenie stopy bezrobocia. Pamiętajmy też o tym, że problemy z zatrudnieniem pracowników w zdecydowanej większości przypadków dotyczą dużych miast, a zakaz handlu w niedzielę objąłby wszystkie miejscowości, co automatycznie wpłynęłoby negatywnie na rynki pracy w mniejszych miejscowościach.

A może ludzie po prostu nie chcą pracować w niedziele? Solidarność zebrała pod obywatelskim projektem ustawy ponad pół miliona podpisów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.