14.02.2020/12:24

Drożejąca wieprzowina podbiła inflację cen żywności. Wyższa akcyza ujawni się dopiero w lutym [ANALIZA]

Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w styczniu do 4,4 proc. r/r wobec 3,4 proc. w grudniu ub. r., kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (4,1 proc.) oraz nieznacznie powyżej prognozy analityków Credit Agricole (4,3 proc.). Tym samym inflacja ukształtowała się na najwyższym poziomie od grudnia 2011 r. i przekroczyła górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego NBP.

Zgodnie z opublikowanymi przez GUS niepełnymi danymi, w kierunku wzrostu inflacji oddziaływała wyższa dynamika cen w kategoriach „żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe” (6,7 proc. r/r w styczniu wobec 5,8 proc. w grudniu), „mieszkanie” (4,9 proc. wobec 1,6 proc. w grudniu) oraz „transport” (1,9 proc. wobec 0,5 proc.).

Analitycy CA są zdania, że głównym źródłem wzrostu dynamiki cen w kategorii „żywność, napoje bezalkoholowe oraz wyroby tytoniowe” były rosnące ceny żywności, głównie za sprawą drożejącej wieprzowiny. Jednocześnie, uwzględniając doświadczenia historyczne, oceniają oni, że wpływ wzrostu akcyzy na dynamikę cen w kategorii „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe” zmaterializuje się najprawdopodobniej dopiero w lutym.

Z kolei w kierunku wzrostu dynamiki cen w kategorii „transport” oddziaływała, według analityków Credit Agricole, przede wszystkim wyższa dynamika cen paliw. Zwiększenie tempa wzrostu cen w kategorii „mieszkanie” było w ich ocenie przede wszystkim skutkiem wzrostu cen energii elektrycznej i w mniejszym stopniu efektem zwiększenia czynszów z uwagi na podwyżki opłat za wywóz śmieci oraz wzrost innych kosztów wynikających z wyższej płacy minimalnej. Na podstawie niepełnych danych GUS eksperci szacują, że inflacja bazowa utrzymuje się nadal powyżej poziomu 3,0 proc. r/r.

„Uważamy, że w I kw. br. inflacja osiągnie swoje maksimum lokalne na poziomie 4,2 proc. r/r, choć dzisiejsze dane stanowią lekkie ryzyko w górę dla tej prognozy. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach będzie kształtowała się ona w łagodnym trendzie spadkowym. Będzie to związane z zakładanym przez nas spadkiem dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz paliw, a także obniżającą się inflacją bazową. Prognozowany przez nas stopniowy spadek inflacji jest spójny z naszym scenariuszem, zgodnie z którym stopy procentowe NBP pozostaną na niezmienionym poziomie w horyzoncie naszej prognozy.” – podsumowuje Credit Agricole.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.