17.05.2020/17:43

Duża strata właściciela MediaMarkt w pierwszym kwartale. Musiał skorzystać z państwowej pomocy

O 7,7 proc. spadły obroty firmy Ceconomy, właściciela sieci sklepów MediaMarkt. Firma musiała skorzystać z państwowej pomocy, jaką Niemcy zaoferowali swoim przedsiębiorcom.

Mimo dobrego początku roku, jak podkreśla portal retaildetail.eu, obroty firmy spadły do poziomu 4,6 mld euro. W styczniu i lutym odnotowano przyzwoity wzrost sprzedaży, ale kryzys związany z pandemią koronawirusa mocno uderzył w firmę na początku marca. Pod koniec tego miesiąca prawie sklepy wszystkie firmy zostały przymusowo zamknięte.

Z drugiej strony lockdown spowodował bardzo duży wzrost sprzedaży internetowej. W marcu urosła ona o 98 proc. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. Przez cały pierwszy kwartał obroty w e-commerce wzrosły o 23 proc. do poziomu 859 mln euro. Oczywiście nie wystarczyło to do zrekompensowania strat poniesionych przez sklepy stacjonarne.

Jak podkreśla portal, koronakryzys spowodował, że Ceconomy zanotowało stratę EBIT w drugim kwartale swojego roku rozliczeniowego na poziomie 131 milionów euro. Firma zwróciła się o pomoc do niemieckiego rządu.

Wniosek został uznany przez niemiecki bank państwowy KfW, który udzielił pożyczki w wysokości 1,7 miliarda euro, pod warunkiem że Ceconomy przestanie wypłacać dywidendę do momentu spłaty kredytu. Dodatkowe 340 milionów pożyczono od innych wierzycieli. Firma zmniejszyła też zatrudnienie o 6 proc. a zarząd zrezygnował z dodatków finansowych za ten rok.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Er 18.05.2020

    Elektro markety dobrze sobie eadza, choc taka strata moze wtnikac tez z utraty klijentów

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.