29.07.2019/09:15

Ekologiczna hodowla świń zablokowana przez ekologów

Firma Wipasz planowała rozpocząć w przyszłym roku tzw. "instytut szczęśliwego prosiaka". Miała to być ekologiczna hodowla trzody prowadzona w znacznie lepszych niż standardowe warunkach. Jednak, jak donosi „Puls Biznesu”, projekt zablokowali ekolodzy.

W 2020 roku firma Wipasz miała rozpocząć we wsi Warnikajmy ekologiczną hodowlę trzody, która według pomysłodawców miała ograniczać stres, jaki przeżywają te zwierzęta podczas tradycyjnej hodowli. Inwestycja została wyceniona na 24 mln zł, z czego 8 mln pochodziło z unijnego grantu.

Jednak powstanie „instytutu szczęśliwego prosiaka” zostało zablokowane przez stowarzyszenie Otwarte Klatki. W rozmowie z „Pulsem Biznesu” Józef Wiśniewski, prezes Wipaszu nazwał działanie stowarzyszenia ekoterroryzmem.

- Inwestycja była uwzględniona w planie miejscowego zagospodarowania, a pozwolenia środowiskowe itp. uzyskaliśmy. Odległość od najbliższych zabudowań wynosi 800 metrów, a więc spełnia wymogi restrykcyjnego projektu ustawy antywodorowej – tłumaczy w rozmowie z gazetą.

W instytucie miało pracować kilkanaście osób, m.in. naukowcy oraz miał się on specjalizować w hodowli i rozmnażaniu polskich prosiąt. Według dziennika prosięta do polskich hodowli przyjeżdżają dziś głównie z Danii.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Ukta 24.09.2020

    Ekolodzy tylko udają, że obchodzi ich los zwierząt i jakość żywności.

  • RosaM 05.03.2020

    Jasne, bo lepiej produkować chorych wegan i udawać, że mięsa nie jemy niż próbować wrócić do naturalnego życia i godnego traktowania zwierząt. Brawo Otwarte Klatki, ciekawe, że na temat intensywnych upraw wyniszczających środowisko, nie macie nic do powiedzenia....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.