10.08.2017/14:34

Emperia musi zapłacić zaległy podatek. Co z pozyskaniem inwestora i rozwojem? - komentarz analityka

Emperia Holding musi zapłacić niemal 200 mln zł zaległego podatku. Co to oznacza dla firmy i jej planów inwestycyjno-rozwojowych? - Emperia Holding jest przygotowana do zapłaty kwoty związanej z zaległościami podatkowymi, które są związane ze sprzedażą Tradisu - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Jakub Viscardi, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A. Jednocześnie dodaje, że decyzja Izby Skarbowej nie powinna wpłynąć na plany inwestycyjne i pozyskanie inwestora przez spółkę.

Przypomnijmy, że Emperia Holding poinformowała dzisiaj o decyzji dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, który utrzymał w mocy styczniową decyzję dyrektora Urzędu Skarbowego w Lublinie ws. zaległego zobowiązania podatkowego spółki Emperia Holding, właściciela sieci Stokrotka. Przypomnijmy, że decyzja ta nakazywała Emperii zapłatę 142,46 mln zł wraz z odsetkami (razem ok. 194 mln zł). Zaległości są związane ze sprzedażą Tradisu. Spółka od dłuższego czasu przygotowywała się na czarny scenariusz. W lutym br. firma otrzymała promesę od czterech banków (mBank, Bank Pekao, PKO Bank Polski i Bank BGŻ BNP Paribas) na udzielenie finansowania dla podmiotów z grupy kapitałowej Emperii z przeznaczeniem na udzielenie pożyczki przeznaczonej na finansowanie płatności zobowiązania podatkowego Emperia Holding wraz z odsetkami.

Decyzja dyrektora IAS, o której mowa, nie została jeszcze Emperii dołączona. Jak tłumaczy Jakub Viscardi po otrzymaniu decyzji Izby Administracji Skarbowej w Warszawie wraz z uzasadnieniem, spółka będzie musiała uregulować stosowną kwotę, a dopiero w dalszej kolejności podjąć kroki odwoławcze w instytucjach krajowych lub zagranicą.

- Jeśli chodzi o wpływ decyzji Izby Skarbowej na proces pozyskiwania inwestora przez Emperia Holding, to będzie on niewielki. Jednak inwestorzy uwzględnią tę kwotę w wycenie spółki oraz oszacują swoje szanse na odzyskanie pieniędzy w przyszłości – wyjaśnia analityk DM BOŚ S.A.

Jego zdaniem decyzja Izby Skarbowej w Warszawie nie będzie miała większego wpływu na bieżący rozwój spółki i jej plany inwestycyjne. Firma będzie chciała zrealizować zakładaną liczbę otwarć nowych sklepów i sieci logistycznej.

- Decyzja Izby Skarbowej może nieco ograniczyć możliwości akwizycyjne Emperii. Firma sygnalizowała, że chce być aktywna na rynku fuzji i przejęć. Jednak konieczność zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami znacząco ogranicza przeprowadzenie większych akwizycji. Należy jednak zaznaczyć, że firma będąca w procesie pozyskania inwestora raczej i tak nie będzie skłonna do przeprowadzania dużych transakcji – uważa ekspert DM BOŚ S.A.

Przypomnijmy, że na początku marca 2016 r. Emperia otrzymała pismo z Urzędu Kontroli Skarbowej, w którym zawarto ocenę prawną dotyczącą sprzedaży segmentu dystrybucyjnego (Tradis) w 2011 r. Według urzędu spółka osiągnęła dodatkowy dochód podatkowy w wys. 959,3 mln zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.