13.03.2020/08:15

Eurocash aktualizuje strategię dla detalu własnego. Delikatesy Centrum będą największą siecią supermarketów w Polsce

Prezes Grupy Eurocash Luis Amaral w liście do akcjonariuszy zapowiada dynamiczną ekspansję sieci sklepów Delikatesy Centrum w roku 2020 i kolejnych latach.

- Sieć supermarketów, obejmująca obecnie ponad 1500 sklepów pod marką Delikatesy Centrum, będzie największa w kraju - poinformował Amaral. Jak wskazał, rok 2020 będzie pierwszym rokiem, w którym segment detaliczny Eurocash (do niego zaliczana jest sieć DC) "będzie funkcjonował jako jeden scentralizowany biznes". Ocenił też, że integracja segmentu detalicznego była "jednym z kluczowych osiągnięć" w 2019 r.

Ze skonsolidowanego raportu Eurocashu za miniony rok wynika, że na koniec grudnia minionego roku sklepów działających pod marką Delikatesy Centrum de facto było 1351, gdyż nie był jeszcze ukończony rebranding sieci Mila. - Sklepy Mila co prawda wciąż funkcjonują pod dotychczasową marką, jednak ich docelowy rebranding na Delikatesy Centrum będzie w zasadzie oznaczać już jedynie zmianę szyldu i nie będzie wiązać się ze znacznymi nakładami – tłumaczy Eurocash.

Razem z Milą (czyli placówkami, które wkrótce zmienią szyld), sklepów DC na koniec roku było 1565, czyli o 26 więcej niż na koniec grudnia 2018 r. 576 z nich to sklepy własne Eurocashu.

Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash podkreśla, że po zakończeniu w czwartym kwartale 2019 r. integracji przejętych w poprzednich latach sieci supermarketów z Delikatesami Centrum, "od pierwszego kwartału tego roku wszystkie te sklepy zarządzane są już w ramach jednej struktury organizacyjnej, co powinno przełożyć się na dalszą poprawę efektywności".

Strategia rozwoju segmentu Eurocash Detal zakłada rozbudowę sieci franczyzowej Delikatesy Centrum i osiągnięcie liczby 2400 placówek "w ciągu następnych 4-5 lat". Ekspansja DC zakłada trzy źródła wzrostu: przejęcia regionalnych sieci supermarketów, otwarcia sklepów prowadzonych przez franczyzobiorców, jak również otwarcia własnych sklepów detalicznych, we współpracy z partnerami inwestującymi w nieruchomości.

Jak zapowiada Grupa Eurocash, całkowitą wartość inwestycji łącznie ze środkami przeznaczonymi przez deweloperów inwestujących w nieruchomości szacuje się na ok. 1– mld zł. Plan rozbudowy zakłada osiągnięcie średniej powierzchni sklepu własnego na poziomie 350 mkw. (powierzchnia sprzedażowa).

- Przewidywana struktura organizacyjna segmentu detalicznego Eurocash zakłada, że będzie się składać ze spółek i formatów dystrybucji prowadzących sklepy detaliczne. Ponadto docelowa struktura obejmie również wszystkie operacje hurtowe i detaliczne związane z dostawą i wsparciem dla sklepów detalicznych obsługiwanych przez franczyzobiorców pod marką Delikatesy Centrum - wskazano.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • gija888 16.03.2020

  Własne sklepy to błąd w strategii EC. Pozostałe franczyzy takie jak Groszek, Lewiatan, Eurosklep, ABC i PSD obawiają się NIERÓWNEGO WSPARCIA ze strony wspólnego dostawcy takiego jak Eurocash. Od stycznia widać jak duże różnice w cenach były na korzyść w DC w porównaniu z wyżej wymienionymi franczyzami. W dłuższej perspektywie będzie oznaczać to odchodzenie od EC i dywersyfikację zakupów u pozostałych dostawców. EC powoli wykorzystuje swoją pozycję....

 • Więcej bajek 14.03.2020

  Dla detalu? Jeszcze analizują? Nakupowali sieci, z którymi sobie w ogóle nie radzą. Ich własne sklepy, robią dodatkowo konkurencję niezależnym sklepom, które obsługują. Pomieszanie z poplątaniem. W hurtowniach ceny wyższe niż w dyskontach. EC to hurtownik, czy detalista? Może w końcu odpowiedzą nam wszystkim kim są?

 • HurtownikCzyDetalista 13.03.2020

  Skąd na to finansowanie znajdą...

 • oko 13.03.2020

  Może niech lepiej aktualizuje opisy produktów, żeby nie wprowadzać klientów w błąd?

 • zirytowany klient 13.03.2020

  Prosze o kase samoobslugowa w sklepie w Wagrowcu, bo jak widze czesto otwarta jedna kase i kolejke, to odechciewa mi sie zakupow. Skoro pozostale kasy sa nieobsadzone to postawcie samoobslugowe!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.