21.12.2016/13:28

Europejski Bank Inwestycyjny dofinansuje inwestycję SM Mlekpol

Dokument o współfinansowaniu jednego z najnowocześniejszych Zakładów Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Polsce podpisali 21 grudnia w Grajewie zarząd SM Mlekpol: Edmund Borawski, prezes zarządu, Sławomir Olszewski, wiceprezes i Józef Wysocki, członek zarządu. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) reprezentowali Ilona Kotecka Fernandes i Angel Ferrero.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 50 mln EUR (ok. 220 mln PLN) na budowę Zakładu Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, największego producenta mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. Nowy zakład będzie się znajdował w Mrągowie na terenie włączonym do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wsparcie z EBI dla spółdzielni zatrudniającej 2200 pracowników pochodzi z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który stanowi główny element Planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską.

- Rozwój spółdzielni jest priorytetem naszej strategii. Krokiem milowym na tej drodze jest budowa Zakładu Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie. Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej i współfinansowaniu inwestycji w ramach tak zwanego Planu Junckera przez Europejski Bank Inwestycyjny stawiamy ten krok pewniej – mówi Edmund Borawski, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.

- Średniej wielkości przedsiębiorstwa takie jak Mlekpol są ważnym elementem gospodarki poszczególnych regionów, a także przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w całej Europie. Jednocześnie jednak często borykają się z nadmiernymi utrudnieniami w dostępie do środków finansowych dostosowanych do ich potrzeb. Zmiana tej sytuacji należy do najważniejszych priorytetów EBI. Aby móc zaoferować klientom skrojone na miarę rozwiązania finansowe, stale pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi produktami. Dlatego przyjmujemy z ogromnym zadowoleniem fakt, że najważniejsze inicjatywy, takie jak EFIS, są odpowiedzią na takie potrzeby - dodaje Vazil Hudák, wiceprezes odpowiedzialny za działalność EBI w Polsce.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol wybuduje Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie na gruncie włączonym do Warmińsko-Mazurskiej  Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedsięwzięcie współfinansowane jest kredytem Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 50 mln EUR w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Planowana wydajność zakładu to 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. Łączna powierzchnia budynków produkcyjnych to 20 tys. mkw. Łączna kubatura  - 360 tys. m.sześc.

Wykonawcą części budowlanej jest firma Budimex SA. Technologię dostarczy GEA Polska. Planowane uruchomienie inwestycji to rok 2018, natomiast pełna zdolność produkcyjna zostanie osiągnięta w połowie 2019 roku.

W ZPSWM produkowane będą m.in. tak wyspecjalizowane produkty jak białka serwatkowe i mleczne charakteryzujące się dużą czystością oraz produkty wymagające zachowania najwyższych standardów jakościowych z linii baby food. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 400 mln zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie około 160 osób.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.