05.12.2019/08:13

Francja chce zakazać Czarnego Piątku

Francja rozważa wprowadzenie zakazu Czarnego Piątku na mocy francuskiego prawa przeciwdziałającego marnotrawstwu. W tym roku we Francji padł nowy rekord liczby transakcji dokonanych kartami płatniczymi w czasie Black Friday. Płatności dokonano w ten dzień prawie 57 milionów razy w porównaniu do 50 milionów w zeszłym roku.

W ubiegły piątek we Francji zarejestrowano 56,6 mln płatności kartą. Od czasu, gdy dzień wyprzedaży został po raz pierwszy zorganizowany we Francji w 2013 roku, z biegiem lat z okazji korzysta tego dnia coraz więcej osób.

Jednak 9 grudnia francuski parlament chce głosować nad wnioskiem o zakazanie takich „świąt” jak Black Friday czy Cyber Monday. Wniosek wystosowała była minister ekologii, Delphine Batho, która chce dodać poprawkę do istniejącego prawa przeciwdziałającego powstawaniu odpadów. Obecna minister ekologii, Elisabeth Borne, także ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami masowych promocji. - Przede wszystkim musimy konsumować lepiej - mówi Borne w Le Parisien.

Black Friday i Cyber Monday przyciągają wielu klientów okazjami, ale powodują także wzrost liczby produkowanych i kupowanych przedmiotów, z których część szybko trafia na śmietnik. Fashion Revolution - organizacja non-profit działająca na rzecz rozliczania marek modowych za ich rolę w przyspieszaniu zmian klimatu – obliczyła, że spośród 150 miliardów nowych produktów wprowadzanych na rynek co roku 25 proc. pozostaje nieużywanych. Ich produkcja niszczy naturalne środowisko, a bardzo szybko stają się odpadami.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pozhoga 05.12.2019

    No proszę: kraj przeżarty rakiem komunizmu, ale nawet w takim bagnie można wymyślić coś dobrego. Jest nadzieja.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.