10.07.2020/18:59

Gdy mniej zasobni tną duże wydatki, zamożniejsi szukają cenowych okazji [KOMENTARZ]

Pandemia koronawirusa i coraz bardziej odczuwalny przez wielu konsumentów kryzys gospodarczy skłaniają większość Polaków do ograniczania większych wydatków. Ale ci zasobniejsi kupują chętniej, korzystając ze spadku cen – komentarz eksperta Santander Bank Polska.

Spadek wynagrodzeń oraz poczucia bezpieczeństwa na rynku pracy ogranicza nie tylko konsumpcję produktów ekologicznych, ale zmniejsza ogólną skłonność do podejmowania większych wydatków. Dobrym przykładem tego trendu jest branża motoryzacyjna.

Spadek liczby rejestracji samochodów w kwietniu wynikał zapewne nie tylko ze spadku poczucia bezpieczeństwa, ale także związany był z ograniczeniami w przemieszczaniu się ludności. Zapewne dlatego producenci samochodów starają się stymulować obniżkami sprzedaż także aut klasy premium. Wygląda na to, że skutecznie.

Od początku wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego sprzedaż samochodów droższych, klasy premium, radziła sobie wyraźnie lepiej od sprzedaży samochodów niższych klas. Co symptomatyczne, była wyższa niż przed rokiem.

– Ostatnie dane za czerwiec pokazały wzrost liczby rejestracji marek premium o ponad 11 proc., podczas gdy liczba rejestracji samochodów osobowych ogółem była wciąż o 20,5 proc. niższa niż przed rokiem. Te dane dowodzą, że ekonomiczne konsekwencje kryzysu wywołanego koronawirusem nie rozkładają się równomiernie wśród konsumentów, a wiele osób, które zgromadziły wcześniej oszczędności, szukają obecnie okazji zakupowych, licząc na spadek cen – komentuje Maciej Nałęcz, analityk sektorowy Santander Bank Polska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.