29.05.2020/09:21

Gigantyczny przemyt z Chin. Zamiast walizek nielegalne papierosy

Przemyt ponad 9 mln szt. papierosów wykryła pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP). Nielegalny towar był ukryty za kartonami z walizkami podróżnymi. 

Podejrzany ładunek przypłynął do portu w Gdańsku z Chin, miał trafić do firmy z Polski. W kontenerze znajdowało się 939 kartonów papierosów i 48 kartonów z walizkami. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego towaru to ponad 6 mln zł. Skarb Państwa mógł stracić na przechwyconej kontrabandzie ponad 10 mln zł. Dalsze czynności prowadzi Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Śródmieście.

Dzięki wspólnej akcji lubuskiej KAS I Straży granicznej udało się również wykryć 6 ton nielegalnego suszu tytoniowego. 25 maja 2020 r. KAS i SG skontrolowały tira na jednym zielonogórskich parkingów. W skontrolowanym pojeździe znajdowało się 19 palet z suszem tytoniowym o wadze blisko 6 ton.

Tytoń przyjechał do Polski z Belgii i miał rzekomo trafić na Litwę. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że towar miał trafić na polski rynek. Kierowca za brak zgłoszenia transportu w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) został ukarany mandatem w wysokości 7,5 tys. zł. Za uchylanie się od płacenia podatku akcyzowego, który w tym przypadku wyniósłby 3 mln zł, grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności do 2 lat lub obie te kary łącznie. Postępowanie prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.