25.08.2020/10:56

GUS podał najnowsze dane o sytuacji w gastronomii

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w gastronomii kształtuje się na poziomie minus 8,7 (minus 12,2 w lipcu). Poprawę koniunktury odnotowuje 10,4 proc. badanych firm, a jej pogorszenie –19,1 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18,5 proc. i 30,6 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego o sierpniowej koniunkturze biznesowej.

W branży gastronomicznej bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są optymistycznie i lepiej niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania są nieznacznie negatywne, gorsze od notowanych w lipcu. Sygnalizowany jest spadek opóźnień płatności za wykonane usługi. Kierujący jednostkami nie planują zmian w poziomie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać wzrostu cen.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 5,5 proc. (przed rokiem 9,6 proc.). Firmy zgłaszające bariery najczęściej wskazują na trudności związane z kosztami zatrudnienia (60,1 proc. w sierpniu br., 56,3 proc. przed rokiem) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (57,4 proc. w sierpniu br., 19,0 proc. przed rokiem –znaczenie tej bariery wzrosło w największym stopniu w skali roku). W porównaniu z sierpniem ub.r. najbardziej spadła uciążliwość bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 25,1 proc. do 15,4 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także