07.03.2017/21:50

Handel hurtowy w Polsce inwestuje w poprawę jakości sieci magazynowej

Prowadzone od wielu lat przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w Warszawie analizy zmian w sieci magazynowej handlu hurtowego artykułami konsumpcyjnymi pozwalają stwierdzić, że począwszy od 2002 r. ulegał stałej poprawie jej stan jakościowy. Wskazuje na to m.in. rosnąca wielkość obiektów magazynowych. W 2012 r. średnia powierzchnia składowa magazynów zamkniętych hurtu osiągnęła poziom 1048,7 m2 i była prawie o 3/4 większa niż w 2002 r.

Sugeruje to, iż w latach 2002-2012 w sieci magazynów zamkniętych hurtu zwiększały się możliwości zastosowania nowoczesnego sprzętu i urządzeń technicznych oraz rozwiązań technologicznych i funkcjonalno-przestrzennych, opartych na światowych wzorcach. W efekcie sprzyjało to poprawie warunków przechowywania zapasów i podniesienia jakości oferowanych usług.

Dane liczbowe zamieszczone w tabeli pozwalają również stwierdzić, że po 2012 r. nastąpiło zmniejszenie wielkości obiektów magazynowych hurtu. Było to konsekwencją rosnącej liczby magazynów zamkniętych, przy jednoczesnym spadku ich powierzchni składowej. Szczególnie niekorzystne relacje odnotowano w prywatnych przedsiębiorstwach hurtowych z kapitałem krajowym (tabela).

W 2015 r. użytkowały one 13791 obiektów magazynowych o powierzchni składowej 11183,0 tys. m2. Dla porównania w 2012 r. w gestii tych przedsiębiorstw znajdowało się 13198 magazynów zamkniętych o powierzchni składowej 13393,3 tys. m2. W efekcie w latach 2012-2015 średnia powierzchnia składowa tych magazynów zmniejszyła się o 1/5.

Jeżeli ta niekorzystna tendencja utrzyma się w kolejnych latach to istnieje prawdopodobieństwo pogorszenia się warunków przechowywania zapasów i obniżenia poziomu jakości usług oferowanych przez prywatne przedsiębiorstwa hurtowe z kapitałem krajowym.

Z danych liczbowych zamieszczonych w tabeli wynika, że relatywnie lepszą jakościowo siecią magazynów zamkniętych dysponują przedsiębiorstwa hurtowe z kapitałem zagranicznym. Wprawdzie w latach 2012-2015 liczba użytkowanych przez nich magazynów zamkniętych uległa tylko minimalnym zmianom, jednak zwiększyła się (o 3,5%) ich powierzchnia składowa. W efekcie średnia wielkość obiektów magazynowych wzrosła do poziomu 1185,0 m2.

Utrzymujące się korzystne relacje między liczbą magazynów zamkniętych, użytkowanych przez przedsiębiorstwa hurtowe z kapitałem zagranicznym a powierzchnią składową były prawdopodobnie następstwem oddawania do użytku nowoczesnych obiektów magazynowych (w tym także ich zgrupowań w formie centrów dystrybucyjnych) oraz stopniowej rezygnacji z własnych inwestycji w zakresie budowy różnej wielkości tych obiektów.

Dystrybutorzy zagraniczni – zgodnie z zasadami outsourcingu – coraz częściej koncentrują się bowiem na kluczowych dla siebie kompetencjach, a pozostałe obszary działalności ( w tym m.in. gospodarkę magazynową) zlecają wyspecjalizowanym operatorom usług logistycznych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.