11.11.2018/18:10

HELIO sadzi drzewka na 100-lecie niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pracownicy HELIO w przeddzień 11 listopada 2018 roku posadzili 100 sadzonek orzecha włoskiego. 

  

Wydarzenie miało miejsce na terenie plantacji doświadczalnej HELIO, w sąsiedztwie kompleksu produkcyjno-biurowego w Brochowie. Poprzez nasadzenia czołowy krajowy producent bakalii nie tylko chce przyczynić się do zwiększenia wydajności upraw orzecha włoskiego w Polsce, lecz także – a może przede wszystkim – zostawić ślad w międzypokoleniowej historii Brochowa, Mazowsza, Polski.

 

Warto bowiem podkreślić, że ta położona w otulinie Narodowego Parku Kampinoskiego miejscowość jest szczególnie związana z historią Polski. To w tej okolicy rozegrała się m.in. słynna z kampanii wrześniowej 1939 roku bitwa nad Bzurą, zaś ponad 100 lat wcześniej w tutejszym renesansowym kościele parafialnym odbył się chrzest najwybitniejszego polskiego kompozytora w historii Polski – Fryderyka Chopina.

 

Wybór orzecha włoskiego nie był przypadkowy. Jest to drzewo, które owocować może przez ponad 150 lat – symbolicznie połączy więc pracowników spółki z przyszłymi pokoleniami, które niewątpliwie będą miały istotny wpływ na obraz Polski, oraz dalszy społecznie odpowiedzialny rozwój HELIO.

 

W nasadzeniu jubileuszowych drzewek aktywny udział wzięli Leszek i Justyna Wąsowicz – członkowie zarządu, a zarazem założyciele i główni właściciele polskiej spółki HELIO, którzy od ponad 25 lat konsekwentnie i skutecznie rozwijają bakaliowy biznes. Pracownicy wszystkich działów biorący dobrowolnie udział w przedsięwzięciu mogli wybierać spośród 10 odmian orzecha włoskiego i według uznania nazwać własnoręcznie posadzone drzewka.

 

Na terenie plantacji doświadczalnej w Brochowie do końca 2018 roku zostanie posadzonych kilkaset drzew orzecha włoskiego w różnych odmianach. Umożliwi to w najbliższych latach sprawdzenie, które spośród 10 wykorzystanych odmian rosnących w lokalnych warunkach wykażą się największą efektywnością i przydatnością dla przemysłu bakaliowego. Wszystkie drzewka pochodzą z profesjonalnego gospodarstwa szkółkarskiego, zaś jubileuszowe nasadzenie poprzedziło kilkunastomiesięczne profesjonalne przygotowanie gruntu pod plantację.

 

HELIO jest potentatem rynku bakalii i mas do ciast w Polsce, zaś zakład spółki w Brochowie jest jednym największych kompleksów produkcyjno-magazynowych w branży bakaliowej w Europie. W  ofercie firmy znajdują się orzechy, owoce suszone i kandyzowane, ziarna, masy makowe, orzechowe oraz krówkowe, polewy do ciast, batony zbożowe oraz popcorn do mikrofalówki. Produkty sprzedawane są pod parasolową marką HELIO, a także pod wieloma markami własnymi dostępnymi w największych marketach w Polsce. Nadrzędną wartością firmy jest jakość na najwyższym poziomie. Dlatego zakład HELIO certyfikowany jest według międzynarodowego standardu jakości i bezpieczeństwa produkcji żywności BRC – Global Standard for Food Safety, który uważany jest za wzorzec dla najlepszych praktyk w przemyśle spożywczym.

  

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.