07.03.2018/16:17

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia stanowisko ws. handlu na dworcach w zakazane niedziele

Państwowa Inspekcja Pracy wydała oświadczenie, w którym częściowo próbuje wycofać się z deklaracji, jakie padły podczas wtorkowej konferencji prasowej odnośnie funkcjonowania sklepów spożywczych na dworcach w niedziele objęte zakazem handlu. Jednocześnie PIP przyznaje, że przynajmniej jedna Biedronka - ta ulokowana na Dworcu Centralnym w Warszawie - może być otwarta w zakazane niedziele. Pozostałe przypadki oceniane mają być indywidualnie.

Przypomnijmy, że podczas wtorkowej konferencji Anna Martuszewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, zapytana o to, czy "sklepy spożywcze typu Biedronka", w sytuacji kiedy ewidentnie zlokalizowane są na terenie dworca, będą mogły być otwarte w niedziele i czy będą mogły "handlować wszystkim", odpowiedziała: "Przyjmiemy, że tak". Z toku dyskusji między dziennikarzami a przedstawicielką GIP wynikało wprost, że sklepy takie zostaną uznane za "bezpośrednio obsługujące podróżnych".

W środę Państwowa Inspekcja Pracy odniosła się w oświadczeniu do publikacji medialnych, jakie powstały na bazie wypowiedzi Martuszewicz, w tym - jak rozumiemy - naszego artykułu pt. "Państwowa Inspekcja Pracy: Sklepy takie jak Biedronka na dworcach mogą być otwarte w niedziele!". W oświadczeniu tym twierdzi, że wtorkowa deklaracja... dotyczyła zaledwie jednej Biedronki, ulokowanej na Dworcu Centralnym, a nie wszystkich sklepów typu Biedronka ulokowanych na dworcach.

- W tym wyraźnie określonym i zbadanym przypadku nie ma wątpliwości, że placówka ta jest zlokalizowana bezpośrednio w hali dworca i jej działalność może być uznana za służącą obsłudze podróżnych. Na tej podstawie nie można jednak przyjąć, że wszystkie sklepy należące do tej sieci położone na innych dworcach lub w ich pobliżu mogą prowadzić handel w niedzielę - czytamy w oświadczeniu PIP przekazanym naszej redakcji.

Państwowa Inspekcja Pracy twierdzi, że pytana była przez dziennikarzy o "możliwości prowadzenia handlu m.in. przez konkretny sklep należący do sieci "Biedronka", zlokalizowany na Dworcu Centralnym w Warszawie". Pytanie o konkretny przykład Dworca Centralnego faktycznie padło podczas konferencji, jednak siedem minut przed deklaracją Martuszewicz. Od momentu jego zadania do deklaracji "Przyjmiemy, że tak" padło jeszcze około 15 innych pytań, w tym pytania o jedną z galerii handlowych w Gdańsku, o to co będzie można sprzedawać w ramach "bezpośredniej obsługi podróżnych", czy o handel w sklepach małych i dużych.

PIP w środowym oświadczeniu zarzuca mediom "nieścisłości". - Informacja, że zgodnie z interpretacją PIP wszystkie Biedronki na dworcach mogą mimo powszechnego zakazu handlować w niedzielę jest nieprawdziwa - czytamy.

W związku z tym - na dowód, że deklaracja "Przyjmiemy, że tak" faktycznie padła i odnosiła się generalnie do sklepów spożywczych typu Biedronka, a nie jednej konkretnej Biedronki - zdecydowaliśmy się opublikować nagranie z wtorkowej konferencji prasowej (fragment obejmujący dyskusję na temat handlu na dworcach w niedziele).

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Ktoś 10.03.2018

  Ale bieda na centralnym jest na piętrze i nie ma związku z bezpośrednią obsługą podróżnych. Urzędnicy PIP do zwolnienia a nie do interpretowania przepisów.

 • Ktos 08.03.2018

  Do ~HJKL
  Masz pełna rację te niezawisłe sądy (przyjmijmy, że takie były przed 2015 rokiem) są zamieszanie w dziką reprywatyzacje, to sędziowie z tych sądów zarabiający ponad 4000 zł na rękę kradną w sklepach pen drive itp. To te sądy stosują w nieskończoność aresztu tymczasowe czyli trzymają latami w areszcie ludzi bez wyroku.
  Tak samo masz rację z tymi normalnymi demokratycznymi krajami. Tam coś takiego nie miałoby miejsca, w Niemczech sklepy zamknięte w niedzielę i nikt nie myśli jak obejść ten zakaz a właściciele Lidla, Kaufland, Media Markt, Saturna, Rossmana nic nie mówią i nie narzekają, co więcej grzecznie płacą tam podatki a u nas optymalizacja podatkowa.
  Zacznij myśleć a nie tylko sluchasz co ci zachodnie media powiedzą i bierzesz to za prawdę obiawiona.

 • Qba 08.03.2018

  No ale galeria handlowa z przystankiem autobusowym, punktem obsługi podrożnych i sprzedaży biletów komunikacji miejskiej jest w świetle prawa dworcem.

  A wszystkie jej sklepy obsługują podróżnych, bo większość ich klientów to przyjezdni.

 • HJKL 08.03.2018

  Ludzie to paranoja do czego pis doprowadza, żyjemy w coraz bardziej urzędniczo-policyjnym kraju gdzie jakikolwiek pisowski urzędnik dowolnie interpretuje ustawy. W normalnym kraju może to robić niezawisły sąd ale nasze sądy nie są już niezawisłe. W normalnym, demokratycznym kraju jest to nie do pomyślenia. Witamy się wszyscy w pełzającym reżimie, który ogarnia coraz to owe obszary życia.

 • bocek 08.03.2018

  P{róbuja naprawić błąd???... Chyba nie mieli powiedzieć tego, co powiedzieli????

 • Ja 08.03.2018

  Weźcie już skończcie bo tak mieszacie że już niewiadomo o co chodzi. Biedronka chyba jasno się wyraziła ze nie będzie otwarty żaden sklep sieci A wy na siłę komplikujecie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.