17.05.2018/14:41

Jakie będą sklepy przyszłości? Visa definiuje handel na nowo

Smart koszyk, smart katalog, smart lustro ułatwiające dobór i kupno okularów czy produktów kosmetycznych – w nowym centrum Visa Retail Experience Lab w Berlinie można zobaczyć rozwiązania technologiczne, które staną się standardem w niedalekiej przyszłości.

Eksperci Visa prognozują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat tradycyjne sklepy przejdą rewolucję technologiczną. Stanie się to dzięki powszechnemu wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które nie tylko ułatwią zakupy, ale zmienią podejście sprzedawców i konsumentów do procesu zakupowego.

O tym jak będą wyglądały nasze zakupy w niedalekiej przyszłości opowiedziała Suzan Kereere, global merchant client Visa podczas otwarcia Visa Retail Experience Lab w Berlinie.

Zakupy w kieszeni

W berlińskim laboratorium innowacji Visa są testowane rozwiązania zintegrowane ze smartfonami, z których już wkrótce będzie można skorzystać w sklepach, na ulicach i środkach transportu.

Twórcy technologii kierują się tym, że konsumenci cenią zarówno czas, jak i wygodę płacenia. Skupili się więc na uproszczeniu procesu płatności. Za pomocą odpowiednich aplikacji powiązanymi z kartami, płatności będą wymagały o wiele mniej czasu. Tym samym, dystans od podjęcia decyzji o zakupie do płatności zostanie maksymalnie skrócony.

Eksperci Visa zwrócili także uwagę na to, że znaczącą część naszego dnia zajmuje czas spędzony w drodze z domu do pracy i z powrotem. Było to impulsem do tego, aby zagospodarować ten czas w celu dokonania zakupów – np. w metrze czy autobusie.

W nowo otwartym centrum innowacji w Berlinie Visa zaprezentowała m.in. rozwiązanie, które łączy miejskie aplikacje transportowe z organizacjami płatniczymi. Jeżeli ktoś ma w smartfonie aplikację transportową, za pomocą której kupuje bilety czy planuję trasę przejazdu może podpiąć pod nią bazę sklepów i lokali znajdujących się po drodze. Aplikacja umożliwia zamówienie produktów, wybór miejsca, czas odbioru i formę płatności.

Mały format może więcej

Visa pokazała też, że zastosowanie nowoczesnych technologii może popchnąć do przodu segment sklepów małoformatowych. Wyznaczyła tym samym kierunek rozwoju handlu detalicznego, bo dzięki odpowiednim aplikacjom nie będzie potrzeby utrzymywać większe obiekty handlowe.

Eksperci firmy prognozują, że przyszłość sklepów to tzw. showroomy z ograniczonym asortymentem. Natomiast wybrać produkty i zapłacić będzie można na ekranach multimedialnych.

Visa prognozuje, że z testowanych obecnie rozwiązań będziemy mogli korzystać masowo już za około 10 lat. Mimo że e-commerce zajmuje coraz mocniejszą pozycję na całym świecie, handel tradycyjny obroni się dzięki nowym rozwiązaniem, które odpowiadają na potrzeby współczesnych konsumentów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.