18.01.2017/06:50

Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia: Chcemy współpracować z przemysłem spożywczym i handlem

- (...) nie można w całości obarczać producentów i innych uczestników obrotu żywnością np. o spowodowanie obserwowanej narastającej nadwagi i otyłości w polskim społeczeństwie, jednakże należy pamiętać, że dysponuje ona bardzo wyrafinowanymi i skutecznymi narzędziami stymulującymi sprzedaż poszczególnych kategorii środków spożywczych, niekoniecznie zalecanych do nadmiernego spożycia. Przykładem jest chociażby sposób prowadzenia działalności reklamowej - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Przemysł spożywczy i sektor handlu mają ogromny wpływ na zdrowie mieszkańców Polski. Jak wyglądają największe wyzwania dotyczące zdrowia Polaków?

Odpowiedź na to pytanie jest tak naprawdę zawarta w Narodowym Programie Zdrowia, który został opracowany z myślą o największych problemach epidemiologicznych w Polsce. Porusza on wiele kwestii popartych szczegółowymi analizami, jednak ze względu na ich dużą liczbę w danym momencie skupiamy się tylko na kilku strategicznych tematach. Rozdrobnienie środków i energii na wszystkie problemy jednocześnie nie przyniosłoby żadnego efektu. Skupiamy się więc na sprawach związanych bezpośrednio z żywieniem. Podjęliśmy już szereg akcji promocyjno-edukacyjnych, które będą kontynuowane w nowym roku. Wszędzie, gdzie jest to możliwe, staramy się pokazywać wpływ niekorzystnych nawyków dietetycznych na zdrowie człowieka. Cały czas pracujemy nad projektem ograniczającym sprzedaż słodyczy w szkolnych sklepikach, ponieważ poprzednia ustawa była bardzo restrykcyjna. Myślimy także nad poprawą oznakowania produktów żywieniowych, ale tutaj potrzeba nam mądrego dialogu z przemysłem spożywczym. Nie chcemy robić niczego na siłę. Polacy cenią sobie wolność i wybór, toteż najlepszym sposobem zmiany ich codziennej diety jest dobra edukacja.

Opublikowany w ubiegłym roku Narodowy Program Zdrowia to strategia resortu, która ma na celu m.in. poprawę zdrowia Polaków.

Narodowy Program Zdrowia jest katalogiem zadań, które będą realizowane przez Ministerstwo Zdrowia, jednostki z nim współpracujące – agencje, instytuty badawcze, a także inne organy administracji rządowej z innych sektorów. Kwestia promocji prawidłowych zachowań żywieniowych bezpieczeństwa żywności i żywienia jest w nim priorytetowa – te zadania zostały ujęte w pierwszym celu operacyjnym. Program jest bardzo kompleksowy. Obok planowanych zmian systemowo podchodzących do zagadnień polityki prawidłowego żywienia prowadzony będzie szereg inicjatyw badawczych, informacyjno-edukacyjnych i profilaktycznych. Jego realizacja rozpoczęła się już pod koniec 2016 r. - przeprowadzono pierwsze konkursy na realizatorów działań edukacyjnych, trwa procedura zlecania zadań badawczych i wspierających podmioty zaangażowane w promocję zdrowia w tym zakresie.

Przyjrzyjmy się w takim razie wybranym punktom Narodowego Programu Zdrowia. Punkt pierwszy NPZ mówi o „zwiększeniu dostępności produktów zalecanych do spożycia oraz zmniejszeniu ilości produktów niezalecanych do spożycia”. Co to oznacza w praktyce?

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.