26.03.2013/10:15

Kiedy wejdą kaucje za butelki PET?

Na polski rynek trafia co roku 4,5 mld plastikowych butelek z napojami. Ponownie przerabianych jest zaledwie 1,1 mld. Ministerstwo środowiska nie jest jednak zainteresowane rozwiązaniem problemu.

Jak pisze „Puls Biznesu”, w krajach takich jak Niemcy, gdzie od dziesięciu lat obowiązuje system zbiórki butelek PET (każdy kupujący napój płaci kaucję za opakowanie, może ją odzyskać po wrzuceniu opakowania do specjalnego automatu), do recyclingu trafia 95 proc. butelek wprowadzonych do obrotu. Podobne systemy obowiązują w Danii, Estonii czy Holandii. W Polsce zarys takiego systemu zaproponowała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyclingu (OIGR). Szacuje ona, że potrzeba około 250 mln zł na 5000 automatów do zbioru surowców (w tym puszek aluminiowych i makulatury). Przy założeniu, że kaucja wynosiłaby 50 gr., a konsumenci zwracali 90 proc. butelek, już w pierwszym roku z samej kaucji zostałoby 225 mln zł. Ministerstwo Środowiska nie było jednak zainteresowane tematem. Większym entuzjazm wyraziło za to ministerstwo finansów, które policzyło, że dodatkowe wpływy do budżetu z podatku VAT wyniosłyby 50 mln zł rocznie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • maya23 25.04.2013

    Bez kaucji na PET-y, puszki i szklane butelki ( piwo) nigdy nie pozbędziemy się tych śmieci z lasów , parków , jezior itp. miejsc. Ustawa śmieciowa nie zmieni przyzwyczajeń osób leniwych , niechlujnych i tylko kaucjami można tego dokonać.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.