05.10.2018/15:35

Kod kreskowy obchodzi urodziny

7 października przypada Dzień Kodu Kreskowego. Powszechnie znany standard EAN 7 jest już z nami od 42 lat.

Kod EAN to kilka podstawowych, ale bardzo cennych informacji zapisanych w dwóch unikatowych postaciach – kodu kreskowego i kombinacji 12 lub 8 cyfr.

W ten sposób miliardy ludzi na całym świecie każdego dnia mogą w błyskawiczny sposób robić zakupy w sklepach stacjonarnych a nawet internetowych. Nieodłącznym elementem obsługi kodu EAN jest system danych z elektronicznym czytnikiem, który zdecydowanie ułatwia ich przechowywanie i błyskawiczne odczytywanie. Co ciekawe, my również, nie posiadając takiego skanera, możemy wyczytać z niego kilka informacji, pod warunkiem że zapamiętamy kilka cyfr lub pobierzemy specjalną aplikację.

- Pierwsze trzy cyfry kodu kreskowego są przypisane do poszczególnych państw. Dzięki temu z łatwością jesteśmy w stanie określić, w którym kraju producent zarejestrował produkt i otrzymał kod kreskowy dla niego. Produkty zarejestrowane w Polsce zaczynają się od cyfr 590, natomiast produkty zarejestrowane w Chinach mają kody zaczynające się od cyfr 690 do 692. Warto pamiętać, że rejestracja produktu nie zawsze oznacza, że dana rzecz powstała w tym państwie – tłumaczy Grzegorz Górkowy kierownik działu treści Ceneo.pl.

W kolejnych częściach kod kreskowy mówi nam o producencie danego towaru lub usługi. Najczęściej składa się on z 4 do 6 cyfr. Pozostałe znaki to numer konkretnego produktu, który jest odpłatnie udostępniany producentom. Na samym końcu kodu jest cyfra kontrolna, dzięki której systemy informatyczne mogą sprawdzić czy kod został prawidłowo odczytany.

- Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem odczytu kodu jest skaner kodów kreskowych, który spotkamy zarówno w sklepach jak i urzędach. Rozwój technologii i powszechny dostęp do smartfonów spowodował, że kody kreskowe możemy odczytywać m.in. za pomocą aplikacji Ceneo.pl. W przypadku aplikacji stworzonej przez porównywarkę cen, skanując kod kreskowy danego produktu, możemy błyskawicznie sprawdzić jego cenę w sklepach internetowych, a nawet zamówić go za pomocą jednego kliknięcia. Skaner kodów kreskowych czyni naszą aplikację unikatową i atrakcyjną dla klientów.  Będąc na zakupach możemy zeskanować za pomocą aplikacji kod i porównać nie tylko ceny tego produktu w sieci, ale również zapoznać się z wiarygodnymi opiniami osób, które kupiły już ten produkt. W ten sposób łatwiej będzie nam podjąć decyzję zakupową – zapewnia Tomasz Jankowski PR Manager Ceneo.pl

Serwis Ceneo.pl przypomina, że zgodnie z opinią UOKiK – sklepy nie mogą utrudniać klientom odczytywania kodów kreskowych czy fotografowania produktów. Może to bowiem stanowić nieuczciwą praktykę rynkową. 

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • ean 06.10.2018

    "Kod EAN to kilka podstawowych, ale bardzo cennych informacji zapisanych w dwóch unikatowych postaciach – kodu kreskowego i kombinacji 12 lub 8 cyfr"
    Standardem jest EAN-8 i EAN-13. Czyli 8 i 13 cyfr. Chyba, że liczymy bez cyfry kontrolnej, wtedy 7 i 12. Tak czy inaczej autor nie był konsekwentny.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.