13.12.2019/12:36

Konfederacja Lewiatan apeluje, by podatek handlowy odroczyć do 1 stycznia 2021 r.

Konfederacja Lewiatan zachęca parlamentarzystów do jak najszybszego procedowania nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Organizacja apeluje jednak, aby zawiesić pobór podatku co najmniej do 1 stycznia 2021 r.

„Biorąc pod uwagę, że postępowanie przed TSUE nie zostało zakończone, zasadne jest odroczenie poboru podatku do czasu prawomocnego zakończenia sporu. Proponowane odsunięcie momentu wejścia w życie nowego podatku do dnia 1 lipca 2019 r. uważamy za niezbędne i apelujemy o bardzo szybkie procedowanie tej ustawy. Jednocześnie, uwzględniając, że nie jest znana data wydania rozstrzygnięcia przez TSUE, proponujemy, aby przepisy ustawy miały zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych po 1 stycznia 2021 r.” – czytamy w stanowisku przesłanym do Sejmu.

„Sytuacja, w której znajdują się przedsiębiorcy, wprowadza niespotykaną do tej pory niepewność prawną. Wciąż nie wiadomo, czy podatek od sprzedaży detalicznej jest zgodny z prawem UE i będzie mógł być pobierany, a jednocześnie wyznaczane są kolejne terminy, w których jego pobór ma być rozpoczęty. Sytuacja ta wpływa negatywnie na funkcjonowanie firm, gdyż nieznany termin rozpoczęcia poboru podatku, uniemożliwia planowanie polityki cenowej firmy.” – argumentują sygnatariusze stanowiska.

Organizacja przekonuje, że podatek, którego wielkość uzależniona będzie od wysokości osiąganych przychodów, a więc nie związana z rentownością przedsiębiorstwa i możliwościami generowania dochodu, stanowić będzie ogromne obciążenie dla sprzedawców detalicznych. Lewiatan przywołuje analizy branży, które wskazują, że tylko nieliczne firmy będą w stanie udźwignąć te obciążenia, inne zakończą działalność lub zostaną przejęte przez większe podmioty, jak to miało miejsce w przypadku jednej z polskich sieci handlowych.

„Regulacja o tak poważnych skutkach dla firm i całej branży handlu detalicznego, powinna zostać zakomunikowana z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, tak aby zobowiązani mogli uwzględnić w budżetach rocznych to obciążenie. W przeciwnym razie pobór podatku spowoduje ograniczenie skali działalności, zatrudnienia, wzrostu płac, a w najgorszym scenariuszu także bankructwa firm.

Zasada zaufania do Państwa i stanowionego przez nie prawa nakazuje wstrzymanie się z pobieraniem spornego podatku do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia TSUE, następnie uwzględniając zasadę ochrony interesów w toku, z odpowiednio długim (kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem wskazać datę rozpoczęcia poboru podatku od sprzedaży detalicznej.” – czytamy w stanowisku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.