22.08.2018/10:45

Malejące możliwości przewozowe i rosnące ceny oleju napędowego sprawiają, że transport drożeje

W II kwartale 2018 r. wskaźnik możliwości przewozowych w porównaniu do poprzedniego kwartału spadł o 36,3%. Jednak w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku jego wartość jest wyższa o 6,6%. W odniesieniu do poprzedniego kwartału br., wskaźnik cen oleju napędowego wzrósł o 9,3%.

Takie dane płyną z raportu Transport Market Monitor firmy Transporeon i Capgemini Consulting. – Nasze przewidywania odnośnie kosztów transportu sprawdziły się. W II kwartale 2018 r. ceny transportu osiągnęły rekordowy poziom z IV kwartału 2017 r. Co ważne, koszty transportu będą dalej rosnąć, i w drugiej połowie br. prawdopodobnie ustanowią nowy rekord. Bezpośredni wpływ na to mają stale rosnące koszty paliwa i płac kierowców oraz wzrost zapotrzebowania na transport we wszystkich branżach. Przyszłość pokaże, czy sytuację poprawią złagodzone przez Unię Europejską regulacje dotyczące kabotażu – mówi Lars Vitters, manager ds. łańcucha dostaw w Capgemini.

Oliver Kahrs, dyrektor ds. rozwoju w Transporeon, dodaje: – Dostępna zdolność przewozowa oscyluje wokół historycznie niskiego poziomu, co wpływa na wzrost cen transportu. Aktualne badania firmy Transporeon pokazują, że największymi wyzwaniami, z którymi w 2018 r. muszą mierzyć się spedytorzy, jest deficyt kierowców i brak wolnej przestrzeni ładunkowej. W związku z tym dwie trzecie firm transportowych postrzega rozwój procesów cyfrowych jako szansę na pozyskanie klientów, którzy umożliwią łączenie ładunków i redukcję „pustych kilometrów”. Ponadto, na zwiększenie możliwości przewozowych mogłaby wpłynąć efektywna współpraca między spedytorami oraz bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej w ciężarówkach – podkreśla Kahrs.

Transport Market Monitor to kwartalny raport przygotowany przez Transporeon i Capgemini Consulting, którego celem jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie. Celem Transport Market Monitor jest przedstawienie kadrze kierowniczej ds. logistyki i wszystkim zainteresowanym informacji na temat tendencji cenowych oraz innych wskaźników pokazujących sytuację na rynku transportowym. Jest to wspólna inicjatywa Transporeon i Capgemini Consulting. Analiza dokonywana przez agencję badawczą bazuje na anonimowych danych pobranych z platformy Transporeon, poprzez którą firmy załadowcze zarządzają procesami logistycznymi zgodnie z ich potrzebami oraz przydzielają zlecenia transportowe wybranym przewoźnikom. Wyniki przedstawiane w formie miesięcznych indeksów, które są publikowane w magazynie co kwartał.
Capgemini Consulting jest częścią globalnej organizacji konsultingowej Capgemini Group oferującej usługi z zakresu doradztwa strategicznego i transformacji. Specjalizuje się w doradztwie i wspieraniu przedsiębiorstw w procesie transformacji – od opracowania odpowiedniej strategii do jej realizacji, zwracając szczególną uwagę na wyniki prowadzonych działań. Firma oferuje wiodącym przedsiębiorstwom i instytucjom świeże podejście przy zastosowaniu innowacyjnych metod, technologii cyfrowej i wiedzy ponad 3 500 ekspertów na całym świecie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.