02.08.2016/15:20

Masło wypiera margarynę

Masło czy margaryna? Świadomi konsumenci coraz częściej wybierają to pierwsze. Udział masła w spożywanych przez Polaków tłuszczach powoli, ale konsekwentnie rośnie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego spożycie masła w Polsce utrzymuje się od kilku lat na mniej więcej stabilnym poziomie 4 kg rocznie na osobę, aczkolwiek od 2011 roku obserwowany jest delikatny wzrostowy trend spożycia z każdym kolejnym rokiem. Na rynku dominują rodzimi producenci. Ewa Gromadzka, kierownik marketingu SM Mlekpol zauważa, że Polacy coraz częściej i chętniej sięgają po masło. - Duża w tym zasługa programów kulinarnych i licznych publikacji dotyczących zdrowego odżywiania. Od 2015 roku zauważamy znaczny wzrost sprzedaży masła. Naszym zdaniem ta tendencja się utrzyma – komentuje ekspertka. Jej firma planuje rozwój oferty w tej kategorii.

Surowiec najważniejszy

Podstawową rzeczą decydującą o jakości masła jest mleko z którego jest ono wytworzone. - Na jakość i wartość odżywczą mleka wpływa wiele różnych czynników, takich jak: pora roku, rodzaj paszy oraz warunki, w jakich bytują krowy. Można więc powiedzieć, że o jakości produktu decyduje, jak zawsze, jakość surowca – zaznacza Roman Jawczak, marketing manager Arla Foods. Dodaje, że samodzielnie dosyć ciężko jest określić jakość masła. Zwłaszcza, że z prawnego punktu widzenia masłem określane mogą być wyłącznie produkty zawierające 80-90 proc. tłuszczu mlecznego, nie zawierające tłuszczów roślinnych. - Samo to powinno więc świadczyć o jakości tego produktu. Jedynym, widzialnym od razu wyznacznikiem jakości masła jest informacja o zawartości tłuszczu mlecznego – wskazuje ekspert. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się przypadki zafałszowań.

Masło jest zdrowe

Ewa Gromadzka zwraca uwagę, że masło jest bogate w witaminy A i E oraz D i K. Porcją masła częściowo możemy uzupełnić deficyt witaminy D, która pomaga przyswajać wapń, odpowiadający za gęstość kości. - Masło to produkt tradycyjny. Od tysiącleci produkcja masła jest właściwie taka sama, nadal opiera się na procesach mechanicznych, przebiegających w normalnej temperaturze i bez wspomagania chemicznego. Warto, aby masło znalazło się w zbilansowanej diecie każdego zdrowego konsumenta – akcentuje kierownik marketingu SM Mlekpol. Powoli, ale skutecznie odczarowywane są inne rzekomo naturalne i zdrowe tłuszcze do smarowania. Wracamy do tradycji. Zdaniem Gromadzkiej dobre masło możemy rozpoznać po naturalnym, śmietankowym smaku. Produkt wysokiej jakości musi zachowywać właściwe sobie cechy organoleptyczne, bez posmaku jełczenia. Nie może się rozwarstwiać.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.