26.07.2018/15:10

Maxima Grupe może pozyskać nawet 1 mld euro na inwestycje. Prospekt już zatwierdzony

Centralny Bank Irlandii zatwierdził prospekt emisyjny Maxima Grupe - właściciela sieci Stokrotka, Sano i Aldik - zgłoszony także na giełdzie w Dublinie. Zgodnie z dokumentem, Maxima zyskuje możliwość emisji obligacji do 1 mld euro. Jeśli grupa podejmie decyzję o emisji, to wartość pierwszej z nich zamknie się w przedziale 300-400 mln euro.

- Po przyznaniu przez agencję Standard & Poor's solidnego ratingu kredytowego, kontynuujemy przegląd opcji związanych z emisją obligacji - komentuje Dalius Misiunas, prezes i dyrektor generalny Maxima Grupe. - Ogłoszenie prospektu daje nam możliwość zaciągania pożyczki na międzynarodowych rynkach kapitałowych. Przeglądamy wszystkie możliwe opcje finansowania. Przy sprzyjających okolicznościach, możemy przystąpić do emitowania obligacji w krótkim terminie - dodał szef Maxima Grupe.

Prospekt emisyjny to dokument konieczny do tego, by wyemitować obligacje. Dokument ten zawiera istotne dla inwestorów dane na temat firmy, jej kondycji i ewentualnych zagrożeń. W prospekcie pojawiają się także informacje o finansowych i niefinansowych zobowiązaniach firmy wobec inwestorów, po emisji obligacji.

Przypomnijmy, że agencja Standard & Poor's przyznała Maxima Grupe rating na poziomie BB+ ze stabilną perspektywą. Tym samym litewski koncern handlowy stał się pierwszą prywatną firmą w krajach bałtyckich i jednym z niewielu detalistów w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, który otrzymał międzynarodowy rating kredytowy. Przyznany rating jest najwyższy wśród europejskich firm detalicznych o podobnej wielkości (z rocznym przychodem w wysokości 4 mld euro).

Standard & Poor's uzasadnił przyznaną Maxima Grupe ocenę na poziomie BB + silną pozycją lidera w krajach nadbałtyckich i rosnącym udziałem w polskim rynku detalicznym. Agencja podkreśliła taże zrównoważony model biznesowy litewskiej grupy i stabilność finansową firmy. Wiarygodność i stabilność finansowa Maxima Grupė są na tym samym poziomie co największych detalistów europejskich (np. Tesco w Wielkiej Brytanii lub Casino Group we Francji).

Maxima wskazuje w komunikacie, że wybrała giełdę w Dublinie na miejsce rejestracji prospektu emisyjnego ze względu na dostęp do "najszerszej grupy potencjalnych inwestorów". Za proces związany ze zgłoszeniem prospektu i emisją obligacji odpowiedzialne są banki BNP Paribas, Deutsche Bank i SEB Bankas.

Litewska Maxima od momentu przejęcia Emperia Holdingu jest jednym z największych graczy na rynku handlu FMCG w Polsce. Grupa obecna jest także w innych krajach, gdzie prowadzi sklepy pod szyldami Maxima (kraje bałtyckie) czy T-Market (Bułgaria). Na Litwie i na Łotwie działają także kontrolowane przez firmę e-sklepy spożywcze Barbora.

W ubiegłym roku przychody Maxima Grupe przekroczyły 2,8 mld euro, wzrastając o 4,2 proc. Z kolei obroty Stokrotki wyniosły 597 mln euro, a Aldika - 52 mln euro. Na koniec 2018 roku - po zapowiedzianym wchłonięciu Aldika przez Stokrotkę - pod tym ostatnim szyldem działać będą 563 sklepy w naszym kraju. Trzeci brand Maximy w Polsce, Sano, to 36 sklepów w północno-zachodniej części kraju.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.