25.03.2020/16:03

Media Markt-Saturn złożył wniosek o zasiłek dla 20 000 pracowników

Sprzedawca elektroniki firma Media-Markt-Saturn zwrócił się z wnioskiem o przyznanie tymczasowego państwowego zasiłku dla większości swoich pracowników w Niemczech. Firma dopłaci do każdemu z nich 10 proc. do przysługującego im świadczenia.

W ciągu ostatniego tygodnia Media Markt-Saturn musiał zamknąć wszystkie 430 sklepów w Niemczech w wyniku pandemii koronawirusa COVID-19. Operator znalazł się w bardzo trudnym położeniu, dlatego zdecydował się o wystąpienie do Federalnej Agencji Zatrudnienia z wnioskiem o uruchomienie wypłat tymczasowej zapomogi dla około 20 000 pracowników sklepów oraz osób zatrudnionych w centrali w Ingolstadt.

Gwarantowane rządowe wsparcie wynosi u naszych zachodnich sąsiadów nawet 67 proc. dotychczasowego zasadniczego wynagrodzenia netto – w zależności od stanu cywilnego konkretnego pracownika i jego sytuacji rodzinnej. Centrala Media-Saturn ubiega się na razie o wypłatę zapomogi za marzec i kwiecień. Pod koniec kwietnia ma zapaść decyzja odnośnie dalszych kroków.

Z obrotami na poziomie około 10 miliardów euro Niemcy są dla Media-Markt-Saturn zdecydowanie najważniejszym rynkiem w Europie. Ofiarami epidemii padły również inne oddziały detalisty, które także zostały zmuszone do zamknięcia sklepów – polski, francuski, szwajcarski, włoski i belgijski.

W Polsce Media Markt działa od 1998 roku, posiada 90 sklepów, zatrudniając około 4000 osób. Obroty firmy za rok finansowy 2018/2019, tj. od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 roku wyniosły 4,17 mld zł.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Mm Pracownik 26.03.2020

    Pracuje W Media Markt w markecie, który został zamknięty, pracownikom każą wybierać urlop bieżący co jest niezgodne z prawem i proszę o pomoc IP i nie informują co dalej... Wiadomo że nie mamy zbyt wiele wypracowanego urlopu na ten rok i w kwietniu powinniśmy wrócić do pracy... Lecz rozpęd wirusa temu przecczy, a spółka milczy nt. Rozwiązań na miesiąc kwiecień

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.