07.04.2017/17:00

Michał Rusiecki, partner w Enterprise Investors: Sieci Dino i Profi to bardzo udane inwestycje

Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), w ramach oferty publicznej Dino Polska (Dino) na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) alokował powyżej ceny maksymalnej wszystkie będące w jego posiadaniu akcje spółki. Popyt ze strony inwestorów znacząco przekroczył ilość oferowanych akcji. Dino jest jedną z najszybciej rosnących sieci supermarketów w Polsce. Wartość transakcji wyniesie 1,655 mld zł.

Jest to historycznie największe IPO spółki należącej do funduszu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej, drugi pod względem wielkości debiut polskiej spółki prywatnej i 34. transakcja tego typu w portfelu EI.

Dino jest liderem dynamicznie rosnącego rynku supermarketów proximity w Polsce. Model biznesowy spółki oparty jest na zaletach tego formatu, szybkiej rozbudowie sieci sklepów oraz atrakcyjnym asortymencie, w którego skład wchodzą produkty markowe i świeża żywność – oferowane w konkurencyjnych cenach. W 2010 roku PEF VI zainwestował 200 milionów zł w dalszy rozwój spółki i objął 49 proc. akcji Dino, zostając wspólnikiem Tomasza Biernackiego, założyciela i większościowego akcjonariusza.

W momencie inwestycji EI sieć składała się z 97 sklepów. Pod koniec 2016 roku liczyła już 628 marketów i zatrudniała około 10,6 tys. osób. W latach 2010-2015 Dino było najszybciej rozwijającą się siecią supermarketów w kraju pod względem średniego rocznego wzrostu liczby sklepów i przychodów ze sprzedaży. W 2016 roku spółka odnotowała przychody w wysokości 3 370 milionów PLN, co stanowi 30% wzrost rok do roku. Wypracowany przez nią zysk netto osiągnął poziom 151 milionów PLN, co oznacza 24% wzrost rok do roku.

- Sprzedaż akcji Dino jest potwierdzeniem sukcesów EI w branży handlu detalicznego żywnością. W lutym sprzedaliśmy Profi Rom Food – była to największa transakcja w historii sektora handlu detalicznego w Rumunii. IPO Dino to również rekordowa, największa oferta publiczna spółki należącej do funduszu private equity w regionie - powiedział Michał Rusiecki, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycję w Dino. - Obie inwestycje zaliczamy do bardzo udanych, łącznie wygenerowały przychody brutto z transakcji w wysokości 890 milionów euro dodał.

W swojej historii EI zainwestował w cztery sieci działające w sektorze handlu detalicznego żywnością w Polsce i Rumunii. Dwie z nich – Dino i Eldorado (dziś Emperia) – zostały upublicznione na GPW. Dwie kolejne – sprzedane odpowiednio inwestorowi strategicznemu i funduszowi PE.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła osiem funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2 mld euro. Fundusze te zainwestowały ponad 1,7 mld euro w 137 spółek działających w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 121 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości blisko 3,4 mld euro.

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Tymoteusz Świeżewski 06.12.2020

  Chciałbym żeby ferie zimowe zostały przeniesione na dawny termin:

  18-31 stycznia: Dolnośląskie Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie;

  25 stycznia-7 lutego: Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie;

  1-14 lutego: Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie;

  15-28 lutego: Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie.

  Proszę tak zrobić. Pozdrawiam. Tymoteusz Świeżewski

 • Tymoteusz Świeżewski 01.12.2020

  Chciałbym żeby ferie zimowe zostały przeniesione na dawny termin:

  18-31 stycznia: Dolnośląskie Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie;

  25 stycznia-7 lutego: Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie;

  1-14 lutego: Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie;

  15-28 lutego: Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie.

  Proszę tak zrobić. Pozdrawiam. Tymoteusz Świeżewski

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.