10.03.2020/15:16

Minister Ardanowski: wielkie sieci handlowe trzymają rolników za gardło

Wielkie sieci handlowe wykorzystują swoją przewagę w umowach kontraktowych z dostawcami. Wprowadzamy rozwiązania, które mają wymusić na nich zaniechanie tego procederu. Nie może być sytuacji, w której rolnicy są trzymani za gardło – mówił podczas wizyty w spółdzielni produkcji rolnej w Głuchowie minister Jan Krzysztof Ardanowski – relacjonuje Tygodnik Rolniczy.

Minister przekonywał, że wielkie sieci detaliczne, przed laty wpuszczone bez żadnych warunków na rynek polski, traktują swoich dostawców tak źle, jak nie odważyłyby się ich traktować w Europie Zachodniej. Jego zdaniem, powinno było się określić wymagania i warunki – takie jak minimalny udział produktów krajowych w ofercie handlowej czy dopuszczalna wysokość marży – zanim pozwolono im na handel w Polsce. Wtedy ich działalność byłaby ucywilizowana a warunki współpracy z dostawcami sprawiedliwe – podkreślił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że rząd wprowadza rozwiązania utrudniające detalistom narzucanie dostawcom niekorzystnych warunków. Przywołał ustawę o zakazie wykorzystywania przewagi kontraktowej oraz o poprawce do niej, dopuszczającą anonimowe zgłoszenia takich przypadków. Zaznaczył jednak, że w praktyce trudno jest udowodnić tego rodzaju wykroczenia.

Minister Ardanowski pochwalił ponadto nowego szefa Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji, który w jego opinii ma „całkiem inne spojrzenie niż do tej pory”, będzie zatem występował w imieniu dostawców i wskazywał przypadki wymuszania zbyt niskich cen.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.