30.04.2020/14:33

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia: Aplikacja nie jest obowiązkowa dla klientów galerii handlowych i nie inwigiluje

Wytyczne dla funkcjonowania galerii handlowych, autorstwa Ministerstwa Rozwoju, zawierają zalecenia dotyczące stosowania aplikacji ułatwiającej zachowanie dystansu społecznego. Cały pomysł został skrytykowany przez ekspertów. Ministerstwo Cyfryzacji stanęło w jego obronie i stanowczo odpiera „insynuacje” fachowców.

Wśród opracowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z GIS wytycznych dla funkcjonowania centrów i galerii handlowych znajdują się zalecenia dotyczące stosowania rządowej aplikacji ProteGO Safe. Część ekspertów odniosło się krytycznie zarówno do samego pomysłu, jak i do skuteczności rozwiązania działającego według zaleceń rządowych. Eksperci portalu niebezpiecznik.pl wyczytali z dokumentu rządowego m.in. to, że bez zainstalowanej aplikacji nie będzie można wejść do sklepu. Podejrzewają też, że apka umożliwi rządowi inwigilację konsumentów.

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) zdecydowanie zareagowało na te opinie. Opublikowało materiał informacyjny, który „obala mity” i „prezentuje fakty” na temat aplikacji, a także dementuje „insynuacje” portalu niebezpiecznik.pl.

„Jeśli nie będziecie korzystali z aplikacji ProteGO Safe spokojnie wejdziecie do galerii handlowej i zrobicie zakupy na takich samych warunkach jak wszyscy inni. Nikt nie będzie miał prawa żądać od Was wylegitymowania się aplikacją. Prostujemy nieprawdziwe informacje. (…) Nie będziemy inwigilować, dzielić klientów, nie zakażemy osobom bez aplikacji zrobienia zakupów.” – wyjaśnia ministerstwo.

MC podkreśla, że skuteczność aplikacji ProteGO Safe zależy od zaufania do niej. Urząd stara się to zaufanie budować, prezentując fakty i zapraszając krytyków do audytu prowadzonych działań.

„Aplikacja nie zbiera Twoich danych, nie śledzi, korzystanie z niej jest dobrowolne, a prace nad nią w pełni transparentne – właśnie po to, by każdy się przekonał, że nie mamy ukrytych intencji.

Nie będziemy dzielić klientów na lepszych i gorszych, czyli tych z i bez aplikacji. Kontrolowanie przez właścicieli sklepu statusu aplikacji lub wymaganie jej instalacji i aktywacji są zabronione.

Korzystanie bądź niekorzystanie z aplikacji nie może wpływać na jakość lub kolejność obsługi klientów" – punktuje ministerstwo.

Jak wynika z wyjaśnień MC, ProteGO Safe pełni dwie główne funkcje. Pierwsza to możliwość samokontroli stanu zdrowia. Druga – wykorzystująca technologię Bluetooth – zbiera informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informuje o spotkaniach z chorymi. Obie funkcje informują o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem.

– Sukces ProteGO Safe zależy od liczby jej użytkowników, dlatego robimy wszystko, aby zyskać ich zaufanie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – ProteGO Safe jest bezpieczna. Nie inwigiluje, nie zbiera i nie udostępnia danych użytkowników. Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane. Jeśli nie wierzycie, można to sprawdzić w kodzie źródłowym. Użytkownicy ProteGO Safe są anonimowi. Do tego, aby ją uruchomić nie jest wymagane jakiekolwiek uwierzytelnienie, np. podanie numeru telefonu – dodaje.

Ministerstwo zapewnia, że aplikacja jest budowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w tym minimalizacji danych, privacy by design, privacy by default, prawidłowości, integralności oraz poufności. Jej twórcy bazują na wytycznych Europejskiej Rady Ochrony Danych Osobowych, Komisji Europejskiej oraz Toolbox opracowanych w ramach sieci eHealth działającej przy Komisji Europejskiej.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Lipiec 04.05.2020

    Czy ktoś jeszcze wierzy pisowi ? - oni najczęściej kłamią.

  • Kuba 01.05.2020

    Znając życie będą wpuszczać tyle ile się da :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.