16.02.2021/08:35

Mleczarze protestują przeciwko rządowym planom wprowadzenia podatku medialnego

"Porozumienie dla mleczarstwa" - sojusz producentów i przetwórców mleka - sprzeciwia się wprowadzeniu tzw. podatku medialnego, tudzież podatku od reklam. Zdaniem organizacji dodatkowa danina wpłynie negatywnie na sytuację przedsiębiorców, ponieważ media przerzucą koszt na reklamodawców.

- Uchwalenie w obecnej sytuacji gospodarczej kraju podatku reklamowego doprowadzi do dalszego pogorszenia kondycji producentów żywności - czytamy w liście "Porozumienia dla mleczarstwa" skierowanym do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, a opublikowanym przez Business Insider Polska.

Jak twierdzą autorzy pisma, na skutek zamknięcia bardzo istotnego sektora HoReCa wielu producentów żywności straciło bardzo ważną dla siebie grupę klientów i konsumentów, a proponowane narzędzie fiskalne znacząco podniesie koszt prowadzonych przez przemysł żywnościowy działań marketingowych.

- Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że zwłaszcza największe globalne grupy mediowe przerzucą nowe obciążenie podatkowe na swoich klientów – polskich reklamodawców. W efekcie reklama, która już dziś nie jest tania – a przy tym niezbędna aby dotrzeć do konsumentów z informacją o produktach i ich walorach – dla wielu z nich stanie się narzędziem niedostępnym lub dostępnym w tak małym zakresie, że uczyni ich działania marketingowe nieskutecznymi - wskazano.

Według organizacji, wzrost kosztów reklamy jeszcze bardziej ograniczy możliwości reklamowe mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dla których ceny mediów "w większości już teraz są zaporowe". W konsekwencji zmaleje konkurencyjność takich podmiotów, co poskutkuje spadkiem obrotów, zwolnieniami i wzrostem bezrobocia.

- Przerzucenie tego kosztu na konsumenta, którego siła nabywcza w dobie pandemii się zmniejszyła, wpłynie negatywnie na konsumpcję, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie na kondycję gospodarki - wskazano w liście.

I dodano: - Zwracamy uwagę, że w okresie pandemii wzrosło znacząco znaczenie internetowych form kontaktu z konsumentami, nie tylko w postaci e-sklepów czy innych platform do zamawiania żywności, ale także kanałów komunikacji marketingowej. Jednocześnie oczywistym jest, że najsilniejszą pozycję mają w tym segmencie globalni gracze internetowi, których gigantyczna skala powoduje, że producentów żywności w Polsce nie traktują oni jak równorzędnych partnerów.

- W sytuacji nałożenia na oferowane przez nich usługi reklamowe dodatkowego podatku niewątpliwie podniosą ceny w swoich cennikach. Producenci żywności nie mają w tych relacjach równorzędnej pozycji – polscy reklamodawcy staną przed wyborem: albo zaakceptują podwyżki (czyli zapłacą podatek reklamowy), albo będą musieli ograniczyć lub zrezygnować z aktywnych działań marketingowych, co zahamuje ich rozwój - napisali w liście do ministra finansów członkowie "Porozumienia dla mleczarstwa".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także