26.05.2017/10:36

Nadchodzi przełom w ograniczaniu szarej strefy

22,2 proc. PKB, czyli ok. 430 mld zł, może w Polsce sięgnąć w 2017 r. wartość działalności gospodarczej poza oficjalnym obiegiem i kontrolą państwa, czyli w szarej strefie – wynika z szacunków prof. Friedricha Schneidera z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu, do których dotarła „Rzeczpospolita”. To się jednak zmieni.

Wielkość szarej strefy stawia nas w pierwszej, niechlubnej pod tym względem, dziesiątce krajów europejskich. Jednak pocieszające jest, że od kilku lat szara strefa sukcesywnie spada w relacji do PKB. Rok 2017 może okazać się pod tym względem rekordowy. Jej udział w PKB skurczy się o 0,8 pkt proc., podczas gdy w poprzednich latach było to 0,2–04 pkt proc.- czytamy w Rzeczpospolitej.

Skąd takie przyspieszenie spadku szarej strefy? Jak ocenia na łamach Rzeczpospolitej prof. Schneider, przyczynia się do tego głównie ożywienie w gospodarce. To także – choć w mniejszym stopniu – efekt działań rządu zmierzających do uszczelnienia systemu podatkowego.

Więcej w Rzeczpospolitej

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.